Jakie zwierzęta możemy spotkać na tej pięknej wyspie?

Malta – małe, wyspiarskie państewko o powierzchni Krakowa wydaje się być bardzo ubogie w faunę. W teorii rzeczywiście tak jest, w praktyce jednak odpowiedź powinna brzmieć: zależy kiedy. I czy bierzemy pod uwagę zwierzęta morskie. Faktycznie Malta jest mało zróżnicowana, jeśli chodzi o gatunki zwierząt. A te, które są, to sama drobnica – w naturze największym zwierzęciem maltańskim zwierzęciem jest… królik europejski. Ten sam, którego można spotkać także w Polsce. Ale musimy mieć na uwadze, że Malta leży na trasie przelotowej wielu gatunków ptaków migrujących i całe ich stada wiosną oraz jesienią zatrzymują się na wyspie, aby odpocząć i zebrać siły przed dalszą trasą. W tych okresach Malta jest genialnym miejscem do obserwacji także naszych rodzimych gatunków, które u nas w naturze może być dość ciężko spotkać, na przykład żołn. Jednak o tej wiosenno-jesiennej twarzy Malty jeszcze kiedyś sobie porozmawiamy.

Morze Śródziemne tętni życiem. I nim właśnie Malta nadrabia niedostatki zwierząt naziemnych. Cały archipelag jest chętnie odwiedzany przez miłośników nurkowania ze względu na atrakcyjne dno pełne powojennych wraków i formacji skalnych. W ich zakamarkach kryją się mątwy, ośmiornice, kałamarnice, mureny i mnóstwo drobnych ryb słonowodnych. Być może przy dnie zauważymy ogończę, a w toni wodnej będą unosiły się meduzy. Ale, ze względu na obszerność tematu, jego również zostawmy sobie na inną okazję.

Dziś skupmy się na tych gatunkach, które możemy spotkać na lądzie. Ograniczyłam się do 6 interesujących gatunków, które można spotkać na Malcie w lecie.

Dzikie zwierzęta na Malcie

Zimorodek (Alcedo atthis)

Niby nic nadzwyczajnego, wszak to nasz rodzimy gatunek, ale chciałabym nacieszyć oczy tym małym klejnocikiem na obczyźnie. Zimorodek to jeden  z naszych najbardziej kolorowych ptaków. Żywi się małymi rybkami i innymi zwierzętami wodnymi. Od sierpnia zimorodki zlatują na Maltę w ramach przystanku w czasie jesiennej migracji. Część z nich zostaje tutaj na całą zimę.

Afrojeż algierski (Atelerix algirus)

Wygląda jak mniejsza, jaśniejsza wersja naszych rodzimych jeży. Ma jasne, niemal białe futro z ciemnym, kontrastowym pyszczkiem. Tak, jak i nasze jeże, żywi się owadami i innymi bezkręgowcami oraz jest zwierzęciem nocnym.

Wąż koci (Telescopus fallax)

Piękny wąż w ciemny, biegnący wzdłuż całego ciała wzór przypominający szachownicę. Występuje w szarej wersji kolorystycznej z grafitowym wzorem lub w odcieniach beżu i brązu. Jest stosunkowo małym wężem, rzadko przekracza 70 centymetrów długości, co sprawia, że jest znacznie krótszy od naszych zaskrońców. Jego nazwa wzięła się od techniki polowania, która polega na skradaniu się do ofiary, a po pochwyceniu jej – trzymaniu w pysku tak długo, aż nie padnie martwa.

Gekony

Na zdjęciu tarentola murowa

Na Malcie można spotkać dwa gatunki gekonów: gekon turecki (Hemidactylus turcicus) i tarentola murowa (Tarentola mauritanica). Pierwszy dorasta do 13 centymetrów długości, drugi jest większy – może mieć 18 centymetrów długości. Oba gekony są zwierzętami nocnymi i dnie spędzają na drzemkach w słonecznych miejscach. Ze względu na brązowe, nakrapiane ubarwienie mogą być ciężkie do wypatrzenia na skałach czy nawet ścianach budynków. Oba gatunki mają palce wyposażone w przylgi, dzięki którym świetnie wspinają się nawet po szybach.

Kameleon pospolity (Chamaeleo chamaeleon)

Na spotkanie z nim mam największą nadzieję! To jedyny natywny gatunek kameleona, którego możemy spotkać w Europie*. Mierzy do 40 centymetrów długości i może być ubarwiony w odcieniach brązu lub zieleni. Prowadzi przede wszystkim nadrzewny tryb życia. Żywi się przede wszystkim owadami, ale dorosłym osobnikom zdarza się podjadać czasem owoce, a samcom także polować na młode osobniki własnego gatunku.

To raptem kilka zwierząt wybranych z całej maltańskiej fauny. Zestawienie jest jak najbardziej subiektywne i z pewnością inaczej by wyglądało, gdybym na Maltę leciała wiosną lub jesienią, kiedy to można zobaczyć mnóstwo ciekawych gatunków ptaków migrujących. Ale kiedyś i takie przygotuję.

Byliście kiedyś na Malcie? Jakie spotkaliście tam zwierzęta?

* drugi to Chamaeleo africanus, który został introdukowany w Grecji.

Autorzy fotografii:
JanneG / Pixabay
Free-Photos / Pixabay
Galanthus / Wikimedia Commons
Jeffrey Sciberras / Wikimedia Commons
Konstantinos Kalaentzis / Wikimedia Commons
Benny Trapp / Wikimedia Commons