Nie wszystko, co w rafie koralowej, to kolorowe.

Rafy koralowe kojarzą nam się z bajecznie  ̶k̶o̶r̶a̶l̶o̶w̶y̶m̶i̶ kolorowymi, niedużymi rybkami, na które napatrzyliśmy się podczas snorkelingowania w Egipcie oraz oglądania „Gdzie jest Nemo?”. Ale życie to nie są wieczne wakacje, ani nie jest to bajka. Na rafach koralowych, poza tymi wszystkimi barwnymi stworzeniami, możemy też spotkać na przykład takiego przyjemniaczka. 

Gigant? Goliat? Jedna ryba

Już sama nazwa: Itajara goliat (Epinephelus lanceolatus) mówi nam wiele o wielkości tej ryby. Standardowo dorasta do około 180 centymetrów długości i wagi 400 kilogramów, ale największy zarejestrowany osobnik osiągnął aż 270 centymetrów długości i ważył 600 kilogramów. Kawał ryby z tej itajary, co?

Itajara goliat, giant grouper, rafy koralowe, wielka ryba, drapieżna ryba, egzotyczna rybka, blog o zwierzętach, blog o przyrodzie, przyrodniczy, animalistka

Itajara goliat to olbrzymia ryba, rekodowy, odnotowany osobnik ważył 600 kilogramów

W dodatku wcale nie wygląda na typowego mieszkańca raf koralowych, prawda? Jakaś taka szara w kropki, nieciekawa, nijaka. Ale tylko dojrzałe osobniki tak wyglądają.

Młoda itajara nie dość, że jest rzecz jasna o wiele, wiele mniejsza, to jeszcze dużo bardziej kolorowa. Wygląda jak zupełnie inna ryba! Jej czarne ciało jest upstrzone żółtymi i białymi plamami, a płetwy wyglądają, jak umoczone w pomarańczowej farbie. Znacznie lepiej pasuje do otaczających ją korali!

Itajara goliat, giant grouper, rafy koralowe, wielka ryba, drapieżna ryba, egzotyczna rybka, blog o zwierzętach, blog o przyrodzie, przyrodniczy, animalistka

Młoda itajara goliat jest dużo bardziej kolorowa niż dorosłe osobniki

Dopiero z biegiem czasu jej kolory bledną, ryba z czarnej przechodzi w brązową, a później w taką ciemnoszarą, cętkowaną, jaką możemy zobaczyć na większości zdjęć.

Miłośniczka raf koralowych

Itajara goliat nie przepada za głębinami. Zazwyczaj nie przebywa na głębokości większej niż 100 metrów, a bywa i tak, że pływa nawet na płyciznach takich, jak metr czy dwa głębokości. Jako, że jej ulubionym habitatem są rafy koralowe i laguny, możemy ją spotkać podczas nurkowania wzdłuż całego wschodniego wybrzeża Afryki – od Egiptu aż po RPA, przez Ocean Indyjski oraz Spokojny aż do Hawajów. Bywa również obserwowana we wrakach statków i podwodnych jaskiniach.

Itajara goliat, giant grouper, rafy koralowe, wielka ryba, drapieżna ryba, egzotyczna rybka, blog o zwierzętach, blog o przyrodzie, przyrodniczy, animalistka

Itajara goliat występuje w lagunach, na rafach koralowych, bywa widziana również w podwodnych jaskiniach i wrakach

Chociaż to kawał ryby, drapieżnej w dodatku, to nie zwykła polować na człowieka tak sama z siebie. Może jednak wystraszyć, bo bywa ciekawska i podpływa do nurków. Co więcej, może też zrobić solidną krzywdę śmiałkom z fantazją, którzy wpadną na wątpliwie genialny pomysł karmienia jej z ręki (#niepolecam #niedokarmiaj). 

Super, że tu jesteś! Jeżeli artykuł Ci się przydał, sprawił Ci radość albo poszerzył Twoją wiedzę, to…
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Autorzy fotografii:
qldian / iStock,
The Cosmonaut, CC BY-SA 2.5 ca, Wikimedia Commons
Citron / CC-BY-SA-3.0, Wikimedia Commons
IttoIlmatar / iStock