Kiedy tygrysy atakują ludzi? Z jakimi gatunkami mogą się krzyżować? Poznajcie 4 fakty o tych dzikich kotach!

Wiecie, że dzisiaj, 29.07., obchodzimy Światowy Dzień Tygrysa? Z tej okazji łapcie kilka ciekawostek o tym największym ze współczesnych kotów! Pierwotnie ten tekst miał być króciutkim postem na moim fanpage’u, ale rozpisałam się na tyle, że postanowiłam opublikować go tutaj.
 
1. Tygrys azjatycki (Panthera tigris) jest jednym z największych współczesnych drapieżników na świecie. Jego wielkość i siła pozwala mu na polowanie na niemal wszystkie zwierzęta roślinożerne, ale ma swoje ulubione ofiary, między innymi dziki i kilka gatunków z rodziny jeleniowatych. Takie olbrzymy jak słonie czy nosorożce często uchodzą z życiem po walce z tygrysem, ale muszę tu zaznaczyć, że do ataków na nie dochodzi niezwykle rzadko. I wcale mnie to nie dziwi, ponieważ są to ogromne zwierzęta i starcie z nimi jest ryzykowne także dla tygrysa.

Tygrys jest doskonalym pływakiem

2. Ze względu na bliskie pokrewieństwo z innymi kotami z rodzaju lamparta, tygrys może się z nimi krzyżować. Wiele samic pochodzących z takich „mezaliansów” zachowuje płodność, ale samce są przeważnie bezpłodne. Z tego powodu nie ma możliwości, żeby z hybryd wykształcił się stabilny, odrębny gatunek, pomimo tego, że pojawiały się doniesienia o obserwacji niektórych krzyżówek w naturze.
Najbardziej znanymi hybrydami tygrysa są te z lwem. Jest to tyglew, czyli potomek tygrysa i lwicy oraz legrys, będący efektem połączenia lwa z tygrysicą. Legrys może osiągnąć rozmiary większe od tygrysa, ale nie zalicza się go do oficjalnych zestawień największych zwierząt świata, ponieważ jest to zwierzę uzyskiwane wyłącznie w niewoli.
Poza lwem afrykańskim tygrys może uzyskać potomstwo także z jaguarem amerykańskim, lampartem plamistym i irbisem śnieżnym.
3. Biały tygrys wcale nie jest odrębnym gatunkiem czy podgatunkiem tego kota. Chociaż przyznaję się bez bicia, że sama kiedyś byłam przekonana, że tak jest! Myślałam, że tygrys syberyjski (czyli największy podgatunek tygrysa azjatyckiego) jest właśnie biały w czarne pasy – skojarzenie bieli (pomagającej się przecież ukryć na tle śniegu) z Syberią było dla mnie tak oczywiste, że ciężko było mnie wyprowadzić z błędu. Ale już wiem, jak jest i tę wiedzę przekazuję dalej!

Biały tygrys ze względu na rozmnażanie przez chów wsobny jest obciążony wieloma wadami genetycznymi

Biała sierść to jedna z możliwych opcji ubarwienia powstających w wyniku uaktywnionej mutacji genetycznej. Nie jest to jednak albinizm – tygrys albinotyczny będzie zupełnie pozbawiony pigmentu w sierści, zatem nie będzie miał tak wyraźnie ciemnych pasów, a może ich być nawet całkowicie pozbawiony.
Obecnie „klasycznie” białe tygrysy, czyli z widocznymi, kontrastującymi pręgami, występują tylko w lasach indyjskiej części Bengalu i należą do podgatunku tygrysa bengalskiego. Z kolei wszystkie białe tygrysy z ogrodów zoologicznych mają jednego, wspólnego przodka, którego schwytano do niewoli 200 lat temu.
Chociaż jest szansa, żeby biały tygrys był potomkiem klasycznie ubarwionych rodziców, to jednak zwiększa się liczbę białych tygrysów w wyniku rozmnażania poprzez chów wsobny. Jest to działanie oczywiście bardzo nieetyczne i ma na celu wyłącznie przyciągnięcie do ogrodu zoologicznego, który pozyska takiego kota, kolejnych turystów. Ze wzlędu na chów wsobny białe tygrysy dotknięte są wieloma wadami genetycznymi, które negatywnie wpływają na ich zdrowie i jakość życia.
4. Zdarzają się przypadki ataków tygrysa na ludzi. Prym w tej kategorii wiedzie tygrys bengalski – to przedstawiciele tego podgatunku najczęściej atakują ludzi. Pomimo, że nie należymy do naturalnych ofiar tego drapieżnika, to stanowimy dla niego bardzo łatwy łup, ponieważ jesteśmy z jego perspektywy słabi i powolni.

Człowiek nie stanowi naturalnej ofiary dla tygrysa, ale w określonych przypadkach zdarzają się takie ataki

Z tego powodu tygrysy mogą decydować się na polowanie na człowieka przede wszystkim w przypadku, kiedy nie są w stanie pozyskać pokarmu z innych zwierząt. Dzieje się tak na przykład wtedy, kiedy tygrys jest już stary i osłabiony, z jakiegoś powodu brakuje mu kłów (ich obecność jest kluczowa do przeprowadzenia skutecznego polowania na wiele gatunków zwierząt), czy męczy go ciężka choroba.
Do ataków może dojść także wtedy, kiedy człowiek wejdzie na terytorium tygrysa i ten poczuje się zagrożony. Niebezpieczne dla ludzi są także te koty, które, jako sieroty, zostały wychowane w niewoli i wypuszczone na wolność po osiągnięciu dojrzałości. Nie dość, że nie odczuwają one naturalnego strachu przed człowiekiem, to jeszcze mogą mieć problem ze skutecznym polowaniem na zwierzęta, ponieważ nie miały matki, która mogłaby je tego nauczyć w warunkach naturalnych.
Niechlubną sławą największego tygrysa ludojada w dziejach cieszy się tak zwany Tygrys z Champawat. Był to, żyjący na przełomie XIX i XX wieku tygrys bengalski, który miał na swoim koncie 434 udokumentowane przypadki ataków na ludzi ze skutkiem śmiertelnym. Stracił życie w wyniku zastrzelenia przez myśliwego. Po śmierci obejrzano sobie dokładnie tego tygrysa i oględziny te wykazały, że dwa z jego kłów były bardzo zniszczone, przez co mógł mieć poważne problemy ze zdobyciem pokarmu w naturalny sposób.
A jakie ciekawostki Wy byście tutaj jeszcze dopisali?
Super, że tu jesteś! Jeżeli artykuł Ci się przydał, sprawił Ci radość albo poszerzył Twoją wiedzę, to…

Postaw mi kawę na buycoffee.to

A jakie ciekawostki Wy byście tutaj jeszcze dopisali?
Autorzy fotografii: Pfüderi, andibreit, SusuMa, Pexels / Pixabay