Poznaj dwie moje ulubione planszówki o zwierzętach!

Gry planszowe już dawno przestały być rozrywką przeznaczoną tylko dla dzieci. Stały się popularnym i modnym sposobem na spędzanie wolnego czasu w gronie rodziny czy przyjaciół, a nawet zupełnie obcych ludzi, bo coraz więcej miast organizuje swoje cykliczne spotkania z grami, na które można przyjść i po prostu pograć razem z innymi miłośnikami tej formy rozrywki. Ja się temu wcale nie dziwię! Ba! Ja wsiąkłam w planszówki już dobre dziesięć lat temu i, chociaż ostatnio wypadłam z obiegu w zakresie nowości, bo jest ich po prostu ogrom, to wciąż staram się trzymać rękę na pulsie w kwestii najważniejszych premier.

No i oczywiście jestem na bieżąco, jeżeli chodzi o gry planszowe o zwierzętach. Wybrałam dla Was dwie edukacyjne gry planszowe o zwierzętach, które naprawdę są godne uwagi! To ten typ planszówek, który nie tylko bawi, ale i uczy, w dodatku ich zasady są na tyle proste, że spokojnie możecie w nie pograć nawet ze swoimi dziećmi!

Cardline: Zwierzęta

edukacyjne gry planszowe o zwierzętach, planszówki dla dzieci i dorosłych, nauka i zabawa, cardline zwierzęta, dinozaury, timeline, fauna,

Ten tytuł jest szybką grą karcianą, w której naszym zadaniem jest ułożenie wylosowanych gatunków zwierząt według jednego z wybranych przez nas kryteriów. Do wyboru mamy długość życia, wagę i wielkość zwierzęcia. Zaczynamy od karty, która już znajduje się na stole i decydujemy, czy zwierzę na naszej karcie jest większe / żyje dłużej / waży więcej niż gatunek zaprezentowany na karcie początkowej, czy wręcz przeciwnie. Przy prawidłowym wskazaniu karta z naszej ręki zostaje na stole, natomiast, jeżeli się pomylimy, odrzucamy kartę i na jej miejsce dociągamy kolejną. Rozgrywka nabiera rumieńców, kiedy na stole znajduje się już trochę kart, a różnice wynoszą czasem raptem kilka centymetrów (w przypadku kryterium wielkości). Wszystkie dane dotyczące poszczególnych gatunków znajdują się na odwrocie kart i możemy je poznać, jak już położymy je na stole. Zwycięża gracz, który jako pierwszy pozbędzie się całego pliku swoich kart.

Seria Cardline oraz siostrzana – Timeline, w której z kolei umieszczamy rozmaite wydarzenia lub przedmioty na osi czasu, ma mnóstwo różnych odmian. Ja wybrałam zwierzęta, mam w swojej kolekcji również Cardline: Dinozaury i olbrzymim plusem serii jest to, że mogę mieszać karty z różnych talii. Ale poza nimi jest również dostępna np. Timeline: Polska, Timeline: Wynalazki, czy talia dla fanów Marvela oraz tytuły dedykowane fanom Gwiezdnych Wojen. Łącznie zostało wydanych kilkanaście różnych kompletów, więc nawet osoby niebędące miłośnikami zwierząt wybiorą coś dla siebie.

Dodam, że gra jest polecana dla dzieci już od pierwszych klas podstawówki. Cała talia zamknięta jest w wygodnym, niewielkim pudełku z metalu i bez problemu zabierzecie ją ze sobą na wyjazd czy do znajomych. Ale już grając nawet we dwie osoby fajnie spędzicie czas.

Cena: od 38,00 zł – sprawdź, gdzie najtaniej kupisz „Cardline: Zwierzęta”!
Ilość graczy: 2-8
Wiek: od 7 lat
Czas rozgrywki: ok. 15 minut

Fauna

edukacyjne gry planszowe o zwierzętach, planszówki dla dzieci i dorosłych, nauka i zabawa, cardline zwierzęta, dinozaury, timeline, fauna,

Ta planszówka ma kilka cech wspólnych z Cardline: Zwierzęta. Tutaj również mamy za zadanie zgadywać atrybuty poszczególnych zwierząt, które znajdują się na kartach: długość (z ogonem lub bez) oraz wagę. Dodatkowym, nawet ważniejszym elementem rozgrywki jest wskazanie, w których miejscach występuje określony gatunek i oznaczenie naszego typowania na pięknie ilustrowanej mapie świata. Punktowane są nie tylko prawidłowo określone kraje czy też morza i oceany, ale również tereny z nimi sąsiadujące, zatem nawet, jeśli ktoś nas ubiegnie w umieszczeniu pionka na konkretnym polu, wciąż możemy złapać kilka punktów.

Fauna jest doskonałym tytułem, jeśli chodzi zarówno o walor rozrywkowy, jak i edukacyjny, fantastycznie nadaje się do przyswajania zagadnień nie tylko biologicznych, ale również związanych z geografią. W końcu trochę na tę kolorową mapę świata w trakcie rozgrywki się napatrzymy.

Cena: od 95,00 zł – sprawdź, gdzie najtaniej kupisz grę”Fauna”!
Ilość graczy: 2-6
Wiek: od 10 lat
Czas rozgrywki: ok. 60 minut

Mieliście już przyjemność zagrać w te tytuły? Jakie inne gry planszowe o zwierzętach lub ze zwierzętami polecacie?

Artykuł zawiera linki afiliacyjne.
Zdjęcie nagłówkowe: rawpixel / Unsplash