Uwielbiam gry! Zarówno te planszowe, jak i te dedykowane komputerom i konsolom. Granie mnie relaksuje i sprawia ogromną frajdę. Wybieram przede wszystkim tytuły akcji i przygodowe z elementami zręcznościowymi oraz RPG. A na dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie gier o zwierzętach. Są to pozycje w większości niespecjalnie znane, bo i tematyka nie należy do głównego nurtu, ale jeśli jesteście graczami (albo Wasi bliscy są) i mnie czytacie, to coś czuję, że przypadną Wam one do gustu. 

EAGLE FLIGHT

Dostępny na: PC, PS4
Data wydania: 2016 r.
Cena: PC – od około 30,00 PLN (wersja cyfrowa) PS4 – od 115,00 PLN
Uwaga! Gra wymaga posiadania gogli do wirtualnej rzeczywistości

Paryż jest wyludniony i zapanowały nad nim zwierzęta – zarówno te naturalnie występujące we Francji, jak i gatunki, które wydostały się z ogrodu zoologicznego. Niebo nad miastem przemierza ogrom ptaków, w tym bielik amerykański, w którego się wcielamy. Nie jest to jednak gra polegająca jedynie na relaksującym locie i wykonywaniu podniebnych akrobacji dla samej frajdy. Mamy do przejścia całą kampanię i w trakcie rozgrywki musimy zdobywać pożywienie, budować gniazdo czy walczyć z wrogimi nam zwierzętami innych gatunków. 

Sterujemy ptakiem w dużej mierze ruchami głowy, co według twórców ma zminimalizować ewentualne problemy z błędnikiem przy używaniu gogli. Ze względu jednak na system sterowania, czynności które musimy wykonywać wcale nie są tak banalnie proste, jak mogłoby się wydawać na podstawie dostępnych w sieci filmików z rozgrywki.

 To jedyna gra z zestawienia, w którą nie grałam – nie mam ani Oculus Rifta, ani PS VR (jeszcze). 

SYMULATOR KOZY

Dostępny na: PC, PS3, PS4, X360, XONE, oraz na telefony z Androidem i iOS
Data wydania: 2014 r.
Cena: PC – od 6,00 PLN, PS4 – od 79,00 PLN.

“Symulator kozy” po prostu musiał się tu pojawić! To absurdalna, humorystyczna gra, w której przejmujemy stery nad oszalałą kozą. Naszym zadaniem jest dokonać jak największych zniszczeń, więc możemy rozrabiać do woli! Wyciągnięty język Pilgora (tak ma na imię koza) jest chwytny, możemy dzięki niemu posługiwać się narzędziami, które pomogą nam w niszczeniu otoczenia. 

To nie jest rozrywka najwyższych lotów, ale czasami i takiej potrzebujemy, prawda? Ja jestem fanką!

BEE SIMULATOR

Dostępny na: PC, PS4, XONE, Switch
Data wydania: listopad 2019 r.
Cena: PC – od 79,99 PLN, PS4, XONE – od 104,99 PLN, Switch – od 139,99 PLN

W tym przygodowo-zręcznościowym tytule wcielamy się w dzielną pszczołę, żyjącą w ulu w miejskim parku. Niestety przyszłość naszego roju jest poważnie zagrożona, ponieważ drzewo z ulem ma zostać wycięte. Nie możemy do tego dopuścić!

W trakcie rozgrywki dostajemy szereg misji do wykonania: od zbierania pyłku kwiatowego, przez wyścigi, aż po walki z osami. Chociaż gra ma dużo elementów zręcznościowych, są one raczej proste i bez problemu do ogarnięcia nawet przez mniej doświadczonych graczy.

SPORE

Dostępny na: PC, Nintendo DS
Data wydania: 2008 r.
Cena wersji na PC: od 19,00 PLN

Chociaż to gra sprzed ponad dekady, nie mogłam o niej nie wspomnieć, ponieważ to jeden z moich ulubionych tytułów! “Spore” nie jest stricte o zwierzętach, raczej o ewolucji. 

Gra podzielona jest na etapy, z których każdy ma właściwy sobie sposób rozgrywki i cele do osiągnięcia. Rozpoczynamy od mikroorganizmu, który żyje w wodzie i musi ciągle jeść, aby przeżyć. Przy okazji dobrze będzie, jak nie zjedzą go inne stworzenia. Kiedy naje się już odpowiednio, nasz mikroorganizm będzie ewoluował i na kolejnych etapach przeistaczał się w bardziej zaawansowane formy życia z coraz wyższą inteligencją.

Docelowo mamy stworzyć sprawnie rozwijającą się cywilizację z kolejnymi zdobyczami techniki, ale ja zawsze najbardziej lubiłam etapy, na których zarządzam po prostu rozwojem zwierzątek. 

SHELTER


Dostępny na: PC
Data wydania: 2013r.
Cena: od około 30,00 PLN
Uwaga! Gra nie ma wersji pudełkowej, dostępna jest tylko w wersji cyfrowej.

To oryginalny symulator przeżycia w dzikim lesie. Wcielamy się w nim w samicę borsuka, a naszym zadanie jest teoretycznie proste: przeżyć i utrzymać przy życiu nasze młode. W praktyce jednak świat jest niebezpieczny: pełen myśliwych, ich psów, leśnych drapieżników i musimy ich unikać, szukając bezpiecznego schronienia. Równocześnie nasze borsuczątka są wiecznie głodne i musimy szukać dla nich pożywienia.

Gra jest trudna nie tylko ze względu na to, że utrzymanie maluchów przy życiu wymaga wprawy i ostrożności. To również bardzo emocjonalny tytuł, odzwierciedlający to, co dzieje się w naturze, musimy zatem mieć na uwadze, że, jako gracze, możemy przeżywać śmierć naszego borsuczego miotu.

SHELTER 2


Dostępny na: PC
Data wydania: 2015 r.
Cena: od około 40,00 PLN
Uwaga! Gra nie ma wersji pudełkowej, dostępna jest tylko w wersji cyfrowej.

Podobnie jak w pierwszej części, tak i tutaj musimy walczyć o przetrwanie. Tym razem jednak wcielamy się w ciężarną samicę rysia, która najpierw musi znaleźć bezpieczne miejsce do okocenia się, a później dbać o pełne brzuchy maleństw. Ze względu na specyfikę gatunku rozgrywka jest nieco inna, czyhają też na nas inne zagrożenia niż w pierwowzorze.

“Shelter 2” posiada bardziej rozbudowany świat i więcej elementów, niż były dostępne w “Shelter”. Warto zagrać w oba tytuły, ale ten podobał mi się zdecydowanie bardziej.

 

Znacie te tytuły? W jakie gry o zwierzętach graliście?

Opisane tutaj gry na konsole i gry komputerowe oraz wiele innych tytułów
możecie kupić na Allegro.
Artykuł powstał we współpracy z Allegro.