Przynajmniej w najważniejszym okresie płaziego roku.

Na tle większości innych polskich polskich płazów, ropuchy szare rozpoczynają gody bardzo wcześnie, bo już pod koniec marca. Wybudzone ze snu zimowego wychodzą ze swoich kryjówek i rozpoczynają masowe wędrówki w kierunku zbiorników wodnych. Nie są zbyt wybredne w tym względzie – zadowolą się każdym bajorkiem, od jezior i stawów po nawet rowy melioracyjne czy niewysychające kałuże.

Te pierwsze tygodnie po przebudzeniu są dla ropuch szarych najważniejsze. To wtedy, na terenach przybrzeżnych, a czasami jeszcze w trakcie swojej podróży nad wodę, szukają dla siebie pary. Panowie ropuchy ścigają się do najbliższej potencjalnej partnerki, a gdy tylko taką znajdą, wdrapują się na nią i chwytają mocno pod pachami. W tej pozycji, jako plecak na grzbiecie pani ropuchowej, docierają do wody.

ropucha szara, ampleksus, gody, płazy bezogonowe polskie, nad wodą, blog o zwierzętach, animalistka, animalistka.pl

Ropucha szara rozpoczyna gody już pod koniec marca

Na barana za wszelką cenę!

Taki miłosny, płazi uścisk to ampleksus i natura go sobie bardzo sprytnie wymyśliła. Samiec jest znacznie mniejszy od samicy, by nie był dla niej zbyt dużym obciążeniem, a na czas godów na jego przednich łapkach wykształcają się dodatkowe modzele – specjalne zgrubienia na skórze, które stabilizują chwyt zwierzęcia.

Samiec w czasie godów, zaślepiony pragnieniem rozmnożenia się, nie zwraca za bardzo uwagi na to, na kogo (lub na co!) się wdrapuje. Jeśli jest to samotna samica – bardzo dobrze. Ale nierzadko zdarza się, że samica dźwiga na plecach dwóch lub nawet więcej samców, co może okazać się dla niej śmiertelne. Pan ropuch może próbować swoich sił również u przedstawicielek innych gatunków płazów, jeśli te nieopatrznie znajdą się w jego pobliżu. Czasami samiec wybiera sobie do amorów jakiś przedmiot nieożywiony, jak kamień czy but, albo nawet rybę, jeśli jakaś podpłynie do niego zbyt blisko, kiedy ten jest w wodzie.

ropucha szara, ampleksus, gody, płazy bezogonowe polskie, nad wodą, blog o zwierzętach, animalistka, animalistka.pl

Taki uścisk to ampleksus

W ampleksusie samiec może trwać nawet kilka godzin – wszystko zależy od tego, ile czasu potrzeba, by samica dotarła do wody i złożyła jaja, na które w tym samym momencie ropuch wypuści swoje nasienie. Można więc przyjąć, że samiec pozostaje w ampleksusie do skutku, co dla płazów innych (praktycznie zawsze mniejszych i delikatniejszych) gatunków czy ryb może skończyć się tragicznie – ropucha szara to największy polski płaz bezogonowy, swoim uściskiem, zwłaszcza gdy ten się przedłuża, może poważnie zranić a nawet zabić inne zwierzęta.

A co się dzieje później? Ano już nic fascynującego. Po tym, jak skrzek zostanie złożony i minie okres godowy, ropuchy opuszczają tereny przybrzeżne i, dzięki doskonałej orientacji w terenie, wracają tam, gdzie spędzają resztę sezonu: na łąki, do lasów i ogrodów. Na swojej dzielni, jako bardzo żarłoczne stworzenia, zajmują sobie czas głównie jedzeniem. Trwa to do zimy, na czas której znów zapadają w sen zimowy, by na następną wiosnę powtórzyć swoją wędrówkę nad ulubiony akwen wodny.

ropucha szara, ampleksus, gody, płazy bezogonowe polskie, nad wodą, blog o zwierzętach, animalistka, animalistka.pl

W ampleksusie ropuchy docierają wspólnie do wody

Ja ropuchy szare obserwowałam nad wodą w minioną niedzielę. Na brzegu i w płytkich wodach przybrzeżnych widziałam dziesiątki tych zwierząt, wiele z nich już w ampleksusach.

A Wy mieliście okazję już je w tym roku spotkać?

Pamiętajcie, że ropuchy, mimo swej brzydoty, znajdują się w Polsce pod ochroną i, wbrew pozorom, są bardzo pożytecznymi dla człowieka zwierzętami. Ale o tym, dlaczego warto się cieszyć, jeśli ropucha zamieszka w Waszym ogrodzie, opowiem Wam już przy innej okazji.