Jak dobrze znacie te zwierzęta?

Artykuł, w którym zebrałam 15 ciekawostek o bocianach (KLIK!) został przez Was ciepło przyjęty, zatem dzisiaj przychodzę z tekstem w tej samej konwencji, ale tym razem o łosiach euroazjatyckich (Alces alces). Miłej lektury!

1. Tak, tak, dobrze przeczytaliście. Niedawno (w 2015 r.) nazwa łosia została zmieniona z samego łosia na łosia euroazjatyckiego. Łoś to teraz nazwa rodzaju tych zwierząt, do którego należą dwa gatunki: łoś euroazjatycki (Alces alces) i łoś amerykański (Alces americanus).

2. Łoś to największy przedstawiciel rodziny jeleniowatych na świecie. W kłębie osiąga nawet 180 centymetrów, może mieć blisko trzy metry długości, a ważyć nawet do 800 kilogramów. Kawał zwierza z niego!

3. Samiec łosia to byk, samica – klępa (czasami: łosza), a młode nazywamy cielakami lub łoszakami.

ciekawostki o łosiach, co łoś je, ile waży łoś, gdzie żyje, łoś w Polsce, jak się nazywa samica, samiec, młode łosia, najlepszy blog o dzikich zwierzętach w Polsce, animalistka.pl

To największy jeleniowaty na świecie

4. Poroże łosia (występuje wyłącznie u byków) może mieć kształt łopat, z niewielkimi wyrostkami, lub znacznie bardziej rozgałęzione, palczaste. Przy maksimum swojej wielkości (w okolicach 10 roku życia łosia), jego poroże może ważyć nawet 20 kilogramów!

5. Łosie są z reguły samotnikami. Jedynie samice z młodymi na zimę mogą się zbierać w niewielkie grupy, ale samce cały rok żyją samotnie i dołączają do klęp jedynie na czas rui.

6. Te wielkie zwierzęta nie są płochliwe. W przeciwieństwie do na przykład saren, które, jeśli się do nich za bardzo zbliżymy, szybko uciekają w bezpieczne miejsce, łosie co najwyżej nieśpiesznie usuną nam się z drogi.

7. Nie znaczy to jednak, że te, zdawałoby się, flegmatyczne olbrzymy, są powolne, o, nie! Bez problemu potrafią biec z prędkością nawet 60 kilometrów na godzinę (a to przecież więcej, niż dozwolona prędkość w terenie zabudowanym).

8. Łosie są także doskonałymi pływakami, a w poszukiwaniu pokarmu (rośliny rosnące pod wodą) spokojnie zanurkują na głębokość kilku metrów.

ciekawostki o łosiach, co łoś je, ile waży łoś, gdzie żyje, łoś w Polsce, jak się nazywa samica, samiec, młode łosia, najlepszy blog o dzikich zwierzętach w Polsce, animalistka.pl

Łosie prowadzą z reguły samotniczy tryb życia

9. Największymi wrogami łosi w Polsce są wilki i… rysie. Ale z uwagi na rzadkość występowania tych ostatnich nie wpływają one znacząco na populację łosi w Polsce. W Ameryce Północnej natomiast, łosie (amerykańskie :)) próbujące dostać się morzem wpław na przybrzeżne wyspy, są czasem atakowane przez orki.

10. Łoś, ze względu na to, że niespecjalnie odczuwa lęk przed człowiekiem, jest dość łatwy do oswojenia (przynajmniej w porównaniu do innych gatunków należących do rodziny jeleniowatych). Na przykład w byłym Związku Radzieckim próbowano go oswoić na potrzeby wojska, a później jako zwierzę pociągowe.

I jak? Dowiedzieliście się czegoś nowego? A może wiecie coś, co powinnam o łosiach dopisać w tym zestawieniu?