Zwierzęta mają różne strategie opieki nad potomstwem (lub też braku tej opieki). Poznajcie zwierzę, które dla swoich młodych poświęca to, co ma najcenniejszego.

Ośmiornica olbrzymia (Enteroctopus dofleini) to jeden z dwóch największych gatunków ośmiornic na świecie. O miano największej konkuruje z gatunkiem Haliphron atlanticus, który nie ma oficjalnej polskiej nazwy, ale czasem używa się dosłownego tłumaczenia z angielskiego – ośmiornica siedmioramienna (seven-arm octopus).

Ośmiornica olbrzymia (Enteroctopus dofleini)

  • długość ciała: do 4,5 metra
  • rozpiętość ramion: do 5-6 metrów (chociaż rekord wynosi prawie 10 metrów)
  • waga: 15-60 kilogramów (rekord to 272 kilogramów!)
  • wiek: 3-5 lat w naturalnym środowisku (jak na ośmiornicę to naprawdę dużo!)
  • występowanie: północne wody Oceanu Spokojnego
ośmiornica olbrzymia, głowonogi, jak się rozmnaża, ile żyje, ciekawostki, blog o dzikich zwierzętach, animalistka.pl

Ośmiornica olbrzymia jest jednym z dwóch największych gatunków ośmiornic na świecie

Ośmiornica olbrzymia ma czerwono-brązowe ciało usiane często licznymi brodawkami. Przyssawki na jej długich ramionach mogą mieć nawet kilkanaście centymetrów średnicy!

Olbrzym samotnik

Ten gigantyczny głowonóg żywi się rybami, mniejszymi ośmiornicami i kałamarnicami, skorupiakami takimi jak kraby czy homary oraz rybami. Sam natomiast często pada ofiarą fok, rekinów, kaszalotów, ludzi (tak, tak, ośmiornica olbrzymia jest jadalna), a kałany morskie (wydry morskie) uważają jaja ośmiornic za przysmak.

To właśnie między innymi z powodu amatorów ośmiorniczych jaj mama ośmiornica opiekuje się swoim niewyklutym potomstwem. Ale po kolei.

Ośmiornice olbrzymie prowadzą samotniczy tryb życia. Większość swojego życia spędzają w pojedynkę, zajmując terytorium o powierzchni mniej więcej 5 kilometrów kwadratowych. Łączy się w parę z innym osobnikiem wyłącznie na czas rozrodu. Ośmiornice rozmnażają się tylko raz w ciągu swojego życia. Życiowym zadaniem samca jest zapłodnienie jaj. Kiedy spełni swoją powinność – umiera.

ośmiornica olbrzymia, głowonogi, jak się rozmnaża, ile żyje, ciekawostki, blog o dzikich zwierzętach, animalistka.pl

Te przyssawki mogą mieć nawet kilkanaście centymetrów średnicy

Mama z misją

Samica natomiast, kiedy jaja są już zapłodnione, skupia się na zapewnieniu im bezpieczeństwa. Wyszukuje przytulną, bezpieczną jaskinię lub inne zagłębienie przy dnie oceanu. Taka wnęka może mieć naprawdę nieduże wejście, ponieważ ośmiornice, dzięki temu, że nie posiadają kości, potrafią się przecisnąć przez niezwykle wąskie otwory. Wewnątrz wybranej jamy ośmiornica składa jaja, przytwierdzając je do twardych ścian i sufitu, po czym dba o nie aż do wyklucia się młodych ośmiorniczek.

A ma o co dbać. Samica może złożyć nawet 400 000 jaj, które później bardzo intensywnie pielęgnuje. Polega to nie tylko na ochronie ich przed głodnymi drapieżnikami. Ośmiornica nieustannie przeciera jaja, żeby nie rozwijały się na nich glony i podmywa je świeżą wodą, by zapewnić im odpowiedni poziom natlenienia.

ośmiornica olbrzymia, głowonogi, jak się rozmnaża, ile żyje, ciekawostki, blog o dzikich zwierzętach, animalistka.pl

Samica zapewnia jajom bezpieczeństwo

Opieka nad jajami zajmuje mamie ośmiornicy pół roku. W tym czasie samica nie je i z żadnego innego powodu nie opuszcza swojej kryjówki. Trwa przy młodych do czasu ich wyklucia, żeby zwiększyć ich szansę na przeżycie. To jest cel jej życia.

6 miesięcy po złożeniu jaj wykluwają się malutkie, półprzezroczyste, ale w pełni rozwinięte i całkowicie samodzielne młode ośmiorniczki. Matka ostatkami sił trąca jaja, pomagając wykluć się kolejnym maluchom. To ostatnie, co dla nich robi – kiedy jaja są już puste, dorosła ośmiornica umiera.

ośmiornica olbrzymia, głowonogi, jak się rozmnaża, ile żyje, ciekawostki, blog o dzikich zwierzętach, animalistka.pl

Ośmiornica umiera po tym, jak z jaj wyklują się młode

Młode ośmiorniczki mijają ciało samicy i wyruszają w swoją życiową podróż. Cel: przeżyć, urosnąć i się rozmnożyć. Później, po spełnieniu swojej powinności, i one umrą.

Znacie inne zwierzęta, które tak poświęcają się dla bezpieczeństwa swoich młodych?

Fotografie to kadry z serialu dokumentalnego BBC „Życie”, S01E01.

Źródła:
Enteroctopus dofleini, North Pacific giant octopus – summary„ (Fishbase), aut. Fishbase
Enteroctopus dofleini„ (Animal Diversity Web), aut. Colleen Hartis