Sprawdźcie, jakie zwierzęta możecie zaobserwować w trakcie wakacji w Bułgarii!

Bułgaria od lat utrzymuje się na liście popularnych wakacyjnych kierunków w Europie. Nic dziwnego, że turystycznie pozostaje tak atrakcyjna, ponieważ jest to kraj ciepły i dość tani, a do tego pełen fantastycznych zabytków dla miłośników zwiedzania oraz posiada piękne plaże dla fanów wypoczynku na leżaku. W internecie natrafiłam na wypowiedzi, że wakacje w nadmorskich kurortach Bułgarii są trochę jak wakacje nad Bałtykiem, tylko z pewniejszą pogodą. Czy to prawda i czy to zaleta – o tym przekonam się na swoim wyjeździe. Póki co pozostaje mi przygotowanie do wakacji, które u mnie w dużej mierze polega na czytaniu o miejscach wartych zobaczenia i spisywaniu mojej prywatnej listy must see oraz, rzecz jasna, poznawaniu bułgarskiej fauny.

Partnerem artykułu jest Biuro Podróży ITAKA, oferujące fantastyczne wakacje w nadmorskich kurortach Bułgarii.

W związku z tym przygotowałam zestawienie 8 ciekawych gatunków zwierząt, które występują w Bułgarii i które można mieć nadzieję zaobserwować w trakcie wakacji w tym kraju. Zapraszam do lektury!

Jakie zwierzęta można spotkać w Bułgarii?

Ślepiec mały (Nannospalax leucodon)

Максим Яковлєв / Wikimedia Commons

Obserwacja ślepca może być niestety mocno utrudniona ze względu na jego tryb życia – to zwierzę, którego centrum funkcjonowania stanowi ukryty pod powierzchnią ziemi, rozległy system korytarzy i komór mieszkalnych. Podstawą jadłospisu ślepca małego są podziemne części roślin, takie jak korzenie czy bulwy, chociaż zdarza mu się wyjść na powierzchnię (i wtedy można go zauważyć), żeby przekąsić nadziemne fragmenty roślin czy nasiona.

Chociaż ślepiec mały może nam się kojarzyć z kretem, to należy do zdecydowanie bliżej jest spokrewniony z innym niezwykłym ssakiem – golcem piaskowym (Heterocephalus glaber), z którym należy do rzędu gryzoni.

To niewielkie zwierzątko osiągające do pół kilograma masy ciała i długości do 24 centymetrów. Jego cechą charakterystyczną są rzucające się w oczy, gryzoniowate zęby, którymi drąży swoje korytarze oraz, co może sugerować sama jego nazwa, niewykształcone oczy.

Ryjówek etruski (Suncus etruscus)

Mick Sway / Flickr

To zwierzątko jest uznawane za najmniejszego ssaka świata! Przynajmniej pod kątem wagi – do 2,5 grama. Co do wielkości, to osiąga jedynie niecałe 5 centymetrów długości, nie licząc ogona, który z kolei jest długi na niecałe 3 centymetry. Prawdziwe maleństwo!

Ryjówek etruski jest bardzo ruchliwym zwierzątkiem z bardzo szybkim metabolizmem. W ciągu dnia potrafi zjeść nawet 2 razy tyle, ile waży! A żywi się głównie drobnymi bezkręgowcami, ale potrafi też upolować niewielką jaszczurkę.

Nie należy go mylić z ryjówkami (rodzaj żeński) – choć ryjówka i ryjówek należą do tej samej rodziny ryjówkowatych. Rozdzielają się jednak na poziomie podrodziny. Znana nam w Polsce dość dobrze ryjówka aksamitna należy do podrodziny i rodzaju: „ryjówki”. Z kolei ryjówek etruski należy do podrodziny „ziębełki” i rodzaju: „ryjówek”. Dla porządku nazwy taksonomiczne podawałam w mianowniku, żeby łatwiej było rozróżnić gramatyczny rodzaj żeński (ryjówka) i męski (ryjówek).

Perewiaska marmurkowa (Vormela peregusna)

Grotmarsel / iStock

Absolutnie zachwycił mnie jej wygląd, kiedy zobaczyłam ją pierwszy raz na zdjęciu! Wygląda jak drewniana, malowana figurka z tą maską na pyszczku i nakrapianym, pomarańczowym grzbietem. Wydaje się być bardzo egzotyczna w porównaniu do naszych raczej jednostajnie ubarwionych łasic i kun. Z ogonem osiąga około 55 centymetrów długości i waży niecały kilogram.

Perewiaska marmurkowa prowadzi samotniczy, nocny tryb życia ze szczytem aktywności przypadającym na świt i zmierzch. Na swoje kryjówki wykorzystuje nory – czasem wykopane samodzielnie, ale najchętniej idzie na łatwiznę i przejmuje nory wydrążone już przez inne ziemne zwierzęta, takie jak np. susły.

Zresztą tymi susłami też się żywi, tak samo jak innymi ziemnymi gryzoniami. Nie gardzi także niewielkimi ptakami, gadami i innymi kręgowcami. Jeżeli jednak nie ma pod łapą nic ciekawego, to zje także większe chrząszcze czy ślimaki.

Sęp płowy (Gyps fulvus)

Bru-nO / Pixabay

To ogromny, majestatyczny ptak. Rozpiętość jego skrzydeł może wynosić nawet 2,8 metra! Robi wrażenie, kiedy zauważymy go w trakcie szybowania.

W Bułgarii obecnie trwa program reintrodukcji tego gatunku. Szacuje się, że obecnie (dane z 2020 roku) na terenie Bułgarii gniazduje około 125 par. Sęp płowy występuje przede wszystkim na terenach górzystych, ale przy odrobinie szczęścia można go zaobserwować także w innych rejonach kraju.

Żołna (Merops apiaster) i kraska (Coracias garrulus)

Żołna, wolfgang_vogt / Pixabay

Kraska, Andy Morffew / Flickr

Należą do tego samego rzędu krasek, ale do odrębnych rodzin. Wymieniam je jednak zbiorczo ze względu na to, że ich obserwacja w naturze jest marzeniem wielu miłośników przyrody. W Polsce jest to marzenie jednak dość trudne do spełnienia ze względu na bardzo niewielką krajową populację obu gatunków, a niepokojenie ich na terenach lęgowych w naszym kraju uważam za skrajnie nieetyczne.

Populacje zarówno kraski jak i żołny są w Bułgarii znacznie liczniejsze – są szacowane odpowiednio na 2,5-5,5 tysięcy oraz 25-50 tysięcy par, więc i o spotkanie tych ptaków dużo łatwiej.

Żółw śródziemnomorski (Testudo graeca) i żółw grecki (Testudo hermanni)

Żółw grecki, Orchi / Wikimedia Commons

Kolejna zbiorcza pozycja w zestawieniu. Wymieniam oba gatunki żółwi razem, ponieważ, przynajmniej dla mnie, dużą atrakcją jest spotkanie w naturze jakiegokolwiek żółwia lądowego. Wszak w Polsce nie mamy żadnych.

Żółw śródziemnomorski i żółw grecki należą do rodziny Tetsudo i są do siebie podobne z wyglądu, trzeba się uważniej przyjrzeć, żeby prawidłowo oznaczyć gatunek. Oba osiągają do około 30 centymetrów długości karapaksu i 1 kilograma masy ciała.

To zwierzęta bardzo ciepłolubne, prowadzące dzienny tryb życia. Są roślinożerne – żywią się miękkimi, nadziemnymi częściami roślin, takimi jak liście, łodygi, kwiaty.

Gekon śródziemnomorski (Mediodactylus kotschyi)

Stoyko Sabotanov / Wikimedia Commons

Żeby spotkać tego przyjemniaczka, musimy rozglądać się uważnie nie po podłożu, a murach i ścianach otaczających nas budynków. Gekony, jako doskonali wspinacze, chętnie spędzają wolny czas właśnie na pionowych powierzchniach (także wewnątrz pomieszczeń!).

Gekon śródziemnomorski razem z ogonem ma około 10 centymetrów długości i prowadzi głównie nocny tryb życia.

Ślepucha robakowata (Xerotyphlops vermicularis)

Kiril Kapustin / Wikimedia Commons

Zauważenie tego węża może być dość problematyczne o tyle, że na pierwszy rzut oka do złudzenia przypomina dżdżownicę! W dodatku, tak jak ona, większość czasu spędza pod ziemią. Z tego powodu, jak w przypadku ślepca małego, niestety musimy liczyć na sporo szczęścia, żeby ją spotkać.

Ślepucha robakowata ma cielisty kolor i osiąga maksymalnie 35 centymetrów długości, chociaż większość osobników jest znacznie krótszych. Jeżeli uważnie przyjrzymy się jej głowie, możemy dostrzec ciemne kropeczki oczu, ale jej nazwa nie jest bezpodstawna. Ze względu na to, że żyje ona pod ziemią, wzrok nie jest jej jakoś szczególnie potrzebny i rozróżnia ona jedynie ciemność od jasności.

Byliście kiedyś w Bułgarii? Jakie gatunki zwierząt tam zaobserwowaliście?

Partnerem artykułu jest Biuro Podróży ITAKA, oferujące fantastyczne wakacje w nadmorskich kurortach Bułgarii.

Fotografia nagłówkowa: Lilimihailova /Pixabay