Nie pomyl jej z kwiatkiem!

W lasach deszczowych południowo-wschodniej Azji żyje wyjątkowy gatunek modliszki, do złudzenia przypominający rośliny, na których spędza życie. To modliszka storczykowa (Hymenopus coronatus) i, jak sama nazwa wskazuje, do złudzenia upodobniła się do storczyków, wśród których czai się na swoje ofiary. Ze względu na swój niezwykły wygląd zachwyca nawet osoby niespecjalnie przepadające za owadami.

modliszka storczykowa, najpiękniejsza modliszka, mimikra agresywna, najlepszy blog o dzikich zwierzętach, animalistka.pl

Modliszkę storczykową łatwo pomylić z kwiatem

Zupełnie jak kwiatek

Odnóża w kształcie płatków kwiatów, biały lub biało-różowy odcień i charakterystyczna poza modliszek – to wszystko sprawia, że modliszka storczykowa wydaje się być wyjątkowo majestatycznym owadem.

Jej wygląd jest przykładem mimikry agresywnej. Ten rodzaj mimikry ma na celu nie ukrycie się przed drapieżnikiem, tylko upolowanie obiadu. Zwierzę, żeby zwabić ofiarę, może na przykład naśladować dźwięki, jakie wydają stworzenia, którymi się ta ofiara żywi. Jeśli jest roślinożercą, mimikra agresywna będzie polegała chociażby na wydzielaniu zapachu konkretnej rośliny. W przypadku modliszki storczykowej mimikra agresywna polega na upodobnieniu się wyglądem do roślin, na których żerują owady, którymi się żywi.

modliszka storczykowa, najpiękniejsza modliszka, mimikra agresywna, najlepszy blog o dzikich zwierzętach, animalistka.pl

Wygląda tak, żeby skuteczniej polować na ofiary

Modliszka storczykowa jest stosunkowo niewielkim przedstawicielem rodziny modliszkowatych, za to wśród przedstawicieli tego gatunku bardzo wyraźny jest dymorfizm płciowy, który polega przede wszystkim na różnicy w wielkości. Samice osiągają do około 7 centymetrów długości, natomiast samce są zazwyczaj o połowę od nich mniejsze. Samice żyją również znacznie dłużej, bo do 10-12 miesięcy, kiedy samiec zazwyczaj dożywa jedynie 6 miesięcy.

Znaliście wcześniej ten gatunek? A może przychodzą Wam do głowy inne, równie pięknie wyglądające owady?

Autorzy fotografii: 1., 2. – Steve Smith 3. – El Guanche