Nie pomyl jej z kwiatkiem!

W lasach deszczowych południowo-wschodniej Azji żyje wyjątkowy gatunek modliszki, do złudzenia przypominający rośliny, na których spędza życie. To modliszka storczykowa (Hymenopus coronatus) i, jak sama nazwa wskazuje, do złudzenia upodobniła się do storczyków, wśród których czai się na swoje ofiary. Ze względu na swój niezwykły wygląd zachwyca nawet osoby niespecjalnie przepadające za owadami.

modliszka storczykowa, najpiękniejsza modliszka, mimikra agresywna, najlepszy blog o dzikich zwierzętach, animalistka.pl

Odnóża w kształcie płatków kwiatów, biały lub biało-różowy odcień i charakterystyczna poza modliszek – to wszystko sprawia, że modliszka storczykowa wydaje się być wyjątkowo majestatycznym owadem.

Jej wygląd jest przykładem mimikry agresywnej. Ten rodzaj mimikry ma na celu nie ukrycie się przed drapieżnikiem, tylko upolowanie obiadu. Zwierzę, żeby zwabić ofiarę, może na przykład naśladować dźwięki, jakie wydają stworzenia, którymi się ta ofiara żywi. Jeśli jest roślinożercą, mimikra agresywna będzie polegała chociażby na wydzielaniu zapachu konkretnej rośliny. W przypadku modliszki storczykowej mimikra agresywna polega na upodobnieniu się wyglądem do roślin, na których żerują owady, którymi się żywi.

modliszka storczykowa, najpiękniejsza modliszka, mimikra agresywna, najlepszy blog o dzikich zwierzętach, animalistka.pl

Modliszka storczykowa jest stosunkowo niewielkim przedstawicielem rodziny modliszkowatych, za to wśród przedstawicieli tego gatunku bardzo wyraźny jest dymorfizm płciowy, który polega przede wszystkim na różnicy w wielkości. Samice osiągają do około 7 centymetrów długości, natomiast samce są zazwyczaj o połowę od nich mniejsze. Samice żyją również znacznie dłużej, bo do 10-12 miesięcy, kiedy samiec zazwyczaj dożywa jedynie 6 miesięcy.

Znaliście wcześniej ten gatunek? A może przychodzą Wam do głowy inne, równie pięknie wyglądające owady?

 

CZY WIESZ, ŻE…

Szympans mógłby wejść na mój fanpage i polubić go w MNIEJ NIŻ DZIESIĘĆ SEKUND?! Sprawdź, ile czasu Tobie to zajmie! Kliknij tutaj – KLIK!

 

Autorzy fotografii:
1., 2. - Steve Smith
3. - El Guanche