Nazwa „leniwiec” nie jest bezpodstawna. Leniwce to baaaardzo powolne ssaki. Ale ich powolność nie powinna nas zwieść – one wcale nie są nudnymi zwierzętami! Na dowód przygotowałam dla Was zestaw niezwykłych ciekawostek o leniwcach!

15 faktów o leniwcach, których mogliście nie znać

1. Leniwce dzielimy na dwie rodziny: leniuchowcowate (Megalonychidae) i leniwcowate (Bradypodidae). Do leniuchowcowatych należą dwa współcześnie żyjące gatunki, których cechą charakterystyczną są przednie łapy zakończone dwoma palcami. W rodzinie leniwcowatych z kolei współcześnie znajdziemy cztery gatunki, a każdy z nich ma na przednich kończynach trzy palce.

2. Obie wyżej opisane rodziny mają po trzy palce na tylnych kończynach.

3. Rząd szczerbaków, do którego zaliczamy leniwce, obejmuje również pancerniki i mrówkojady.

4. Leniwce występują wyłącznie w lasach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej.

5. Przodkowie leniwców osiągali imponujące rozmiary. Największym był Megatherium americanum, gatunek wielkości słonia.

muzeum historii naturalnej londyn natural history museum london czy warto co warto godziny ceny co zwiedzić w londynie co zobaczyć blog o zwierzętach animalistka animalistka.pl

6. Leniwce nie są wcale małymi zwierzętami. W zależności od gatunku mają 50-75 centymetrów długości i ważą 3-10 kilogramów.

7. W porównaniu do innych zwierząt podobnej wielkości mają o mniej więcej połowę niższy metabolizm. To on przyczynia się do zaskakująco niskiej, jak na ssaki, temperatury ciała leniwców, której w dodatku nie regulują samodzielnie. Temperatura ich ciała waha się w granicach 24-34 stopni i jest regulowana między innymi przechodzeniem ze słońca w obszar zacieniony.

8. Poza przednimi łapami i szyją mają mało umięśnione ciało. To dzięki niskiej masie mięśniowej są takie lekkie w stosunku do swojej wagi. Ona również przyczynia się do tego, że nie potrafią się trząść z zimna, żeby się trochę rozgrzać.

9. Leniwce muszą chodzić do toalety zaledwie raz w tygodniu. Takie rzadkie robienie kupy również wynika z wolnego metabolizmu. W celu wypróżnienia się schodzą z drzew i oddają kał na ziemię. Zazwyczaj w tym samym miejscu.

10. Pokarmem leniwców są różne części roślin: od liści przez pąki aż po gałązki. Od czasu do czasu przekąszą też jakiś owoc. Wielokomorowy żołądek oraz bakterie w nim żyjące pomagają w trawieniu takiego ubogiego w wartości odżywcze pokarmu.

11. Uzupełnieniem diety leniwców mogą być też… glony. Ich prywatne glony. Leniwce są bowiem tak powolne, że glony mogą rozwijać się na ich sierści, pomagając tym samym w maskowaniu się na tle zielonych drzew.

12. Większość swojego życia leniwce spędzają, zwieszając się z gałęzi, jak my z trzepaków w latach dziecięcych. To pozycja tak naturalna dla leniwców, że aż ich organy wewnętrzne są ułożone inaczej, niż u innych ssaków. Wszystko po to, żeby organizm leniwców działał jak należy.

13. Poruszanie się do góry nogami jest dla leniwców bajecznie proste dzięki silnym przednim kończynom oraz haczykowatym, długim pazurom, którymi leniwce zaczepiają się o gałęzie. Palce leniwców działają inaczej niż nasze. My, żeby je zgiąć i coś złapać, musimy użyć siły mięśni. Leniwce mają odwrotnie – palce domyślnie są zgięte i zwierzęta muszą użyć siły, żeby je wyprostować. To wyjściowe ułożenie palców sprawia, że chwyt na gałęzi jest tak stabilny, że leniwce nawet po śmierci mogą utrzymywać się na drzewie w niezmienionej pozycji.

14. Wbrew pozorom leniwce są świetnymi pływakami. Z nurkowaniem również sobie radzą – potrafią wstrzymać oddech nawet na 40 minut!

15. Leniwce prowadzą samotniczy tryb życia. Spotykają się wyłącznie w sezonie godowym. Jedynie samica z młodym pozostają razem do usamodzielnienia się malucha.

Która ciekawostka o leniwcach zaskoczyła Was najbardziej?

 

Autorzy zdjęć:
Mick Thompson / Flickr
henryalien / Flickr
Hans / Pixabay