Pamiętacie Monikę? Pół roku temu przygotowała dla nas zestawienie, w którym opisała najciekawsze komiksy o zwierzętach. Jako, że Monika zna się na rzeczy, poprosiłam ją, aby znów do nas wpadła i ponownie coś nam opowiedziała. Tym razem wybór padł na japońskie filmy i seriale animowane, czyli anime. Monime – blog o mandze, komiksie i anime to jej dzieło. Jeżeli interesuje Was ta strefa kultury, to koniecznie dajcie też lajka na jej fanpage’u i bądźcie na bieżąco!

Znacie jakieś tytuły z tego gatunku? Ja, jak byłam dzieckiem, uwielbiałam oglądać anime na Polonii 1 w popołudniowym paśmie dla dzieci. Większość tytułów, w mojej obecnej ocenie, wcale się dla dzieci nie nadawała, ale to były czasy, kiedy wszystko, co animowane, było traktowane jako bajka dla najmłodszych. Anime było puszczane w wersji skierowanej na rynek włoski, a więc z włoskim dubbingiem i dopiero na niego był nałożony polski lektor. Bardzo długo byłam pewna, że „aiuto!” to „pomocy!” właśnie po japońsku! 

Kilka tytułów z wymienionych przez Monikę znam, ale znalazłam też parę perełek, takich jak „Cat Shit One”, o których pierwsze słyszę, a zapowiadają się naprawdę interesująco!

To co? Niech już do głosu dojdzie Monika, nasz dzisiejszy gość!

Świat bajek o zwierzętach to nie tylko Świnka Peppa czy Psi patrol. Zawsze można sięgnąć po coś bardziej orientalnego np. japońskie anime. Jednak czy każde z nich przeznaczone jest dla małych dzieci? Sprawdźcie jakie anime o zwierzętach może oglądać mały, średni i duży widz.

Anime o zwierzętach przeznaczone dla przedszkolaków

Pszczółka Maja (Mitsubachi Maya no Bouken)

Zaskoczeni? Tak, ten tytuł może zaskakiwać. Pszczółka Maja to zdecydowanie japońska produkcja. Dla tych, którzy nie pamiętają lub nie znają jeszcze fabuły: Maja, nowo narodzona pszczoła miodna, od momentu urodzenia wychowywana jest na robotnicę. Trudno jej zrozumieć i przestrzegać surowych zasad ula z powodu jej indywidualności i silnego pragnienia niezależności. Wraz z przyjaciółmi: konikiem polnym Filipem czy pszczołą Guciem spotykają różne owady i doświadczają wielu przygód na łące. Dzięki nim możemy wiele nauczyć się o najmniejszych stworzonkach naszych pól i łąk.

Bananya

W kiściach bananów lądujących w naszych sklepach można spodziewać się spotkać jakieś jadowite pająki czy węże, ale chyba nikt jeszcze nie znalazł kota. W tym anime właśnie kot z banana jest głównym bohaterem. Tak, z banana, albo raczej w bananie, bo to hybryda kota i banana. Wraz z kolegą marzy o byciu bananem w czekoladzie, rozrabia i gra. No i jest słodki nade wszystko.

Hamtaro

Jest mały, puszysty i absolutnie uroczy: Hamtarou to jeden idealny mały chomik! Po przeprowadzce do nowego domu ze swoją właścicielką, piątoklasistką Hiroko Haruną, Hamtarou odkrywa inne chomiki i szybko się z nimi zaprzyjaźnia. Nazywają się grupą Ham Hams i razem, pod nieobecność właścicielki, penetrują okolicę, a w szczególności magiczne krainy słodyczy. W sumie sami są przesłodcy.

Cudowna podróż (Nils no Fushigi na Tabi)

Nils Holgersson to młody chłopak mieszkający na wsi. Jest okrutny dla zwierząt. Ale kiedy złapał małego goblina krzątającego się w obejściu, miarka się przebrała. Goblinia magia sprawia, że chłopak kurczy się i nagle zwierzęta gospodarskie mogą dokonać na nim zemsty. Na szczęście malec ratuje się i ucieka na grzbiecie gęsi Morten, która dołącza do stada dzikich gęsi. Razem podróżują po całej Szwecji, a Nils ma nadzieję znaleźć sposób, by znów stać się wielkim. Piękna opowieść nie tylko ukazująca, jak krzywdzenie zwierząt jest nieodpowiednie, ale także jak żyją wędrowne ptaki.

Kimba Biały Lew (Jungle Taitei)

Kimba urodził się na liniowcu oceanicznym, który rozbił się na brzegach tętniącego życiem miasta. To w nim spędził dzieciństwo ucząc się języka i zwyczajów ludzi. Ale czegoś ciągle mu brakowało. W poszukiwaniu swojej rodziny, domu i miejsca, do którego naprawdę należy, Leo wraca do Afryki i rozpoczyna swoją podróż, by zostać Królem Dżungli. Trochę podobna akcja jak połącznie Disneyowskiego Madagaskaru w Królem Lwem, prawda? Jednak to właśnie Kimba Biały Lew było pierwszą animacją o takiej tematyce, bo powstał w 1965 roku.

Chi’s Sweet Home

Pewnego dnia mała koteczka o imieniu Chi zostaje znaleziona przez młodego chłopca o imieniu Youhei i jego matkę. Decydują się przywieźć ją z powrotem do domu, aby z nimi zamieszkać, pomimo zasad obowiązujących w ich mieszkaniu, które nie pozwalają na trzymanie zwierząt. Anime składa się ze 104 krótkich, bo zaledwie 3-minutowych epizodów. Przygody koncentrują się wokół codziennego życia Chi i jej rodziny, a także poznanych przyjaciół. Bez względu na to, w jakie kłopoty wpadnie Chi, wie, że jej rodzina zawsze ją kocha.

Anime o zwierzętach przeznaczone dla uczniów

Doraemon

Nobita Nobi jest normalnym uczeniem czwartej klasy. Wszystko to jednak zmienia się, gdy z szuflady biurka wyskakuje niebieski koto-podobny robot. Nazywa siebie Doraemon i wyjawia Nobicie, że jego przyszli potomkowie z XXI wieku żyją w ubóstwie z powodu wszystkich popełnionych błędów. Dlatego wysłali Doraemona, by służył Nobicie jako przewodnik i mentor, aby ich przyszłość mogła się zmienić na lepsze. Doraemon odkrywa jednak, że Nobita jest najsłabszym i najbardziej leniwym uczniem w całej szkole. Żeby pomóc sobie w misji, Doraemon ma ze sobą czterowymiarową kieszeń, w której trzyma różne maszyny i gadżety z przyszłości. Niestety, często powodują one jeszcze większe problemy dla Nobity. Czy Doraemon naprawdę będzie w stanie zrealizować swoją misję zmiany Nobity, czy też chłopiec pozostanie taki, jakim jest?

Ponyo (Gake no Ue no Ponyo)

Samotny chłopiec o imieniu Sousuke mieszka z matką nad morzem. Jego ojciec pływa na statku i jedynym sposobem, by się z nim skontaktować, są wiadomości wysyłane sygnałem świetlnym w alfabecie Morse’a. Pewnego dnia, wśród przypływowego detrytusu, chłopiec natknął się na małą złotą rybkę, która utknęła w wyrzuconym do morza słoiku. Zachwycony nowym przyjacielem, zabiera ją do domu i nazywa ją Ponyo. Sousuke dowiaduje się jednak, że Ponyo nie jest zwykłą rybą. W Ponyo magia i rzeczywistość ścierają się ze sobą na każdym kroku. Rybka ma możliwości przemiany w dziewczynkę. Chce być człowiekiem nawet wbrew przeszkadzającemu w transformacji i przyjaźni z chłopcem ojca Ponyo. Dzięki bajce nie tylko docenimy siłę przyjaźni, także ze zwierzęciem, ale dowiemy się o tym, jak Japończycy szanują ocean oraz jak wyglądały dewońskie morza.

Dookoła świata z Willym Foggiem (Anime 80-nichikan Sekai Isshuu)

Willy Fogg przyjmuje od członków Reform Club zakład, że okrąży świat w 80 dni. Jego plan nie obejmuje jednak zatrzymania przez nieznanych wrogów. Klasyczna adaptacja powieści Juliusza Verne W 80 dni dookoła świata tym razem ze zantropomorfizowanymi postaciami. Serial doczekał się także dwóch kontynuacji filmowych: Wyprawa do wnętrza ziemi z Willym Foggiem i 20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi z Willym Foggiem. W rolę bohaterów wcielały się m.in. lwy, koty, chomiki, lisy (symbol zmiennokształtności, wykorzystany tu jako postać przebierająca się za inne zwierzęta) czy pantera.

Szopy w natarciu (Heisei Tanuki Gassen Ponpoko)

W obliczu zniszczenia siedlisk z powodu rozwoju Tokio, grupa szopów próbuje bronić swoich domów. Decydują się wykorzystać swoje transformujące talenty, aby powstrzymać rozbudowę. Dwóch z nich, szczególnie zdolnych do przekształcania, zostaje wysłanych do Shikoku, aby uzyskać pomoc trzech mędrców. Tymczasem reszta szopów stara się zakłócić budowę, początkowo powodując wypadki, a następnie nawiedzając teren. Jednak ludzie są bardzo wytrwali i wkrótce szopy są zmuszone do stosowania coraz bardziej ekstremalnych środków, aby uratować swój dom. Piękny film o wyniszczającym działaniu człowieka na naturalne siedliska zwierząt.

Bakemono no Ko

Kolejne anime, w którym mamy do czynienia z antropomorficznymi zwierzętami. Zdesperowany Ren, osierocony przez matkę i którym ojciec się raczej nie interesuje, ucieka na ulice Shibuya, by spróbować przetrwać sam. Tam spotyka kogoś, kto nie wygląda na człowieka, a na wielgachną, przypominającą niedźwiedzia bestię z futrem na całym ciele. To wojownik Kumatetsu z królestwa bestii Shibuten, świata równoległego do ludzkiego. Kumatetsu bierze chłopca na naukę. Tylko to może sprawić, ze wybuchowy Kumatetsu może stanąć do walki o władze nad Shibuten. Od tego czasu Ren, przemianowany w nowym świecie na na Kyuuta, żyje pomiędzy dwoma światami, tylko względnie różniącymi się od siebie. Ren postanawia trwać przy Kumatetsu, licząc, że nauczy się od bestii, jak być silnym. Jednak uczeń i nauczyciel długo nie mogą znaleźć wspólnego języka. Film obejmuje kilkuletni okres dorastania Rena, ukazując, jak zmieniają się potrzeby chłopca wraz z jego dojrzewaniem.

Wilcze dzieci (Ookami Kodomo no Ame to Yuki)

Bardzo wzruszająca historia rodziny zmiennokształtnych- w tym przypadku ludzi zamieniających się w wilki. Hana rodzi dwoje zdrowych dzieci – córeczkę Ame i synka Yuki. Obydwoje posiadają zdolność do przemiany w wilki, cechę odziedziczoną po ojcu, ostatnim z wilkołaków. Stres związany z samotnym wychowywaniem dziko żyjących dzieci w gęsto zaludnionym mieście, przy jednoczesnym utrzymaniu ich tożsamości w tajemnicy, kończy się decyzją o przeprowadzce na wieś, gdzie kobieta ma nadzieję, że Ame i Yuki będą mogli żyć bez osądów społecznych. Piękna historia o prawach natury, poszanowaniu jej i rodzicielskich decyzjach, które są takie same bez względu na to, czy się wychowuje ludzkie, czy wilcze dzieci.

Anime o zwierzętach przeznaczone dla nastolatków

Księżniczka Mononoke (Mononoke Hime)

Księżniczka Mononoke to opowieść przedstawiająca ścieranie się technologii i natury, ukazując jednocześnie drogę do harmonii, którą można osiągnąć dzięki wzajemnej akceptacji. Kiedy wioska Emishi zostaje zaatakowana przez demona-dzika, młody książę Ashitaka ryzykuje soje życie, by obronić plemię. Umierająca bestia przeklina ramię księcia, dając mu demoniczne moce i stopniowo zmieniając jego samego w bestię. Ashitaka z nakazu starszyzny wyrusza, by uleczyć przekleństwo. Przybywa do Tatary, Żelaznego Miasta, gdzie zostaje uwikłany w zacięty konflikt: Lady Eboshi z Tatary, promująca ciągłe wylesianie, stoi przeciwko księżniczce San i świętym duchom lasu, którzy są wściekli ze względu na zniszczenia spowodowane przez ludzi. Gdy przeciwne siły natury i ludzkość zaczynają ścierać się w desperackiej walce o przetrwanie, Ashitaka próbuje szukać harmonii między nimi, cały czas walcząc z ukrytym demonem wewnątrz siebie.

Narzeczona dla kota (Neko no Ongaeshi)

Haru Yoshioka jest zwykłą licealistką. Pewnego dnia dostrzega dziwnego kota przechodzącego przez ulicę z małym prezentem w pyszczku… pędzącego prosto pod nadjeżdżającą ciężarówkę. Haru bez namysłu skacze przed pojazd i ratuje kota, boleśnie się przy tym obijając. Ten bezinteresowny czyn inicjuje łańcuch wydarzeń, które wysyłają Haru na epicką przygodę. Kot, którego uratowała, okazuje się nie być zwykłym kotem, ale Lune, księciem kotów. W nagrodę kocie królestwo postanawia sprawić dziewczynie przyjemności, a w końcu wydać za mąż za księcia. Dziewczyna jednak nie chce zostać kocią żoną. Wraz z towarzyszami: walecznym kocurem Mutą i mądrym kotem Baronem, musi udać się do świata kotów, aby naprawić to nieporozumienie. Jej podróż jest trudniejsza niż się wydaje: jeśli nie będzie mogła uciec od szponów Króla Kotów i znaleźć prawdziwą siebie, zostanie na zawsze zamieniona w kota. Jeszcze nie wie, jak bardzo przyda jej się dobre serce, które zawsze okazywała zwierzętom.

Silver spoon (Gin no Saji)

Yuugo Hachiken jest pracowity i zmęczony ogromem oczekiwań, których nie może spełnić. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, postanawia zapisać się do Ooezo Agricultural High School, szkoły z internatem położonej na wsi Hokkaido, by odciąć się od stresu wywołanego przez rodziców. Jednak nie spodziewa się, ze ta szkoła rolnicza będzie dla niego tak trudna. Tym bardziej, że dorastający na wsi koledzy będą znali tajniki uprawy roślin czy zachowania zwierząt hodowlanych. Coś, co dla niego jest abstrakcją. Przecież dotychczas mleko to kupował w kartoniku w sklepie, a nie doił krowy! Świetna komedia o szkole dla przyszłych rolników.

Kocia zupa (Nekojiru-sou)

Bohaterami historii są dwa kotki: kociak Nyatta i jego starsza siostra Nyakko. Dziewczynka choruje i umiera. Chłopiec nie może się z tym pogodzić i próbuje sprowadzić jej duszę z powrotem. Po przypadkowym wpadnięciu do wody zaczyna dostrzegać rzeczy niewidzialne dla innych. Magiczna przygoda, może nieco podobna do Boskiej komedii Dantego Alighieri, mocno powiązana z wierzeniami japońskimi, w których koty odganiają nieszczęścia.

Szkarłatny pilot (Kurenai no Buta)

Porco Rosso to weteran-pilot myśliwca z czasów I wojny światowej, który stał się łowcą nagród i został przekształcony w antropomorficzną świnię dzięki rzadkiej klątwie. Kiedyś, w swojej ludzkiej postaci, był znany jako Marco Pagot, ale przyjął nowy alias, który lepiej pasuje do jego obecnego obrazu: „Czerwona Świnia”. Jako zwierzę odnajduje miłość, zakochując się w pięknej Ginie. Porco też nie jest jej obojętny, jednak ma rywala, agresywnego amerykańskiego asa – Curtisa. Główny bohater nie tylko musi walczyć o miłość, ale również uciekać przed włoską milicją. Jednocześnie jego misją jest uporanie się z nadchodzącą kolejną wielką wojną w Europie. Musi uratować jak najwięcej porwanych przez powietrznych piratów osób i odczarować w ten sposób swoją klątwę.

Aggretsuko (Aggressive Retsuko)

Bez względu na to, czy jest rugana przez swojego szefa, czy znajduje się pod presją protekcjonalnych współpracowników, 25-letnia panda mała o imieniu Retsuko ciągle jest pod wpływem stresu. Mimo że jest jedną z najbardziej pracowitych osób w biurze, jej delikatność i skromność często powodują, że koledzy z pracy próbują zrzucać na nią swoje obowiązki. Gdy irytacja sięga granic, Retsuko odstresowuje się w dość charakterystyczny sposób: uczestnictwem w agresywnym, death metalowym karaoke. To jedyny sposób, by trzymać swój gniew w ryzach podczas długiego japońskiego dnia pracy. Wbrew pozorom to świetna komedia dla każdego.

Cat Shit One

Druga połowa lat 60. XX wieku. Trwa wojna między Ameryką a Bliskim Wschodem. Czas, aby amerykański oddział zwiadowczy, Cat Shit One, wziął sprawy w swoje łapki. Łapki? Tak, bo bohaterami tego anime są zwierzęta, podobnie jak w komiksie Maus: Amerykanie są królikami a miejscowi to wielbłądy . Polaków brak. Oto niezwykła opowieść o dzielnych małych futrzakach, ich walce z wielbłądzimi fanatykami religijnymi oraz innych wojennych losach. Niech nie zwiedzie Was fizjonomia: króliki to twardzi żołnierze i sprawni snajperzy. Niech moc króliczej łapki będzie z Wami!

To tylko wybrane z najlepszych moim zdaniem anime, w których głównymi bohaterami są zwierzęta lub fabuła jest z nimi ściśle związana. Jaką z nich najchętniej byście obejrzeli?

Jeżeli lubicie czytać, to polecam także mangi i komiksy. Te dla dzieci, nie tylko o zwierzętach, możecie znaleźć tu: https://www.monime.pl/tag/takze-dla-dzieci/