Najciekawsze fakty o zwierzęcym symbolu Wielkanocy!

Zające są płochliwe i przez to ciężko je obserwować. Ale są zarazem jednymi z najlepiej kojarzonych polskich ssaków, zatem dzisiaj mam dla Was zestaw faktów na ich temat!

15 ciekawostek o zającach

1. Tylne łapy zająca są znacznie dłuższe niż przednie. W trakcie kicania zając stawia tylne łapy przed przednimi.
2. Potrafi osiągnąć prędkość 80 km/h. Kiedy zając się rozpędzi, może skakać nawet na odległość trzech metrów.
3. W Polsce występują dwa gatunki zajęcy: dobrze znany zając szarak (Lepus europaeus) oraz zając bielak (Lepus timidus), który w naszym kraju jest bardzo rzadki i występuje wyłącznie w jego północno-wschodnim rejonie. Szarak lubi otwarte tereny, takie jak łąki, natomiast bielak znacznie lepiej czuje się w dużych lasach.

ciekawostki o zającach, fakty, zając, zające, zajączek wielkanocny, polskie ssaki, blog o zwierzętach, o przyrodzie, animalistka, animalistka.pl

Zając w ruchu stawia tylne łapy przed przednimi i potrafi skakać na odległość nawet 3 metrów


4. Zając szarak jest pospolity i nie podlega ochronie gatunkowej, ma jednak okres ochronny jako zwierzę łowne.  Zając bielak z kolei jest objęty ochroną.
5. Samica jest większa od samca – wśród ssaków to bardzo rzadka cecha.
6. Zając, w przeciwieństwie do królika, nie kopie nor. Jego legowisko to płytkie zagłębienie terenu z udeptaną trawą.
7. Ten długouchy zwierzak jest samotnikiem. Czasem tylko zbiera się w niewielkie grupy, zwłaszcza zimą.

8. Jest zwierzęciem osiadłym, zajmuje stałe terytorium. Często jednak tereny poszczególnych zajęcy częściowo się pokrywają.
9. Prowadzi wieczorno-nocny tryb życia. W dzień najchętniej odpoczywa w ukryciu.
10. Zając rozmnaża się bardzo intensywnie. Potrafi wyprowadzić nawet trzy, cztery mioty w ciągu roku. W każdym miocie jest do 10 młodych (chociaż zazwyczaj znacznie mniej), a ich odchowanie zajmuje samicy niecały miesiąc.
11. Młody zając zaraz po narodzeniu jest pozbawiony własnego zapachu, żeby drapieżnik go nie zwęszył. Rodzi się jednak z otwartymi oczami i pokryty sierścią.
12. Samica nie poświęca młodym zbyt wiele uwagi. Zajmuje się nimi tylko w czasie karmienia, a resztę dnia spędza na poszukiwaniu pokarmu. Nie oddala się jednak za bardzo od kryjówki z młodymi. 

ciekawostki o zającach, fakty, zając, zające, zajączek wielkanocny, polskie ssaki, blog o zwierzętach, o przyrodzie, animalistka, animalistka.pl

Dzięki ustawieniu oczu jego kąt widzenia to niemal pełne 360 stopni


13. W okresie godowym zdarzają się walki między samcami i samicami. W ten sposób samice pokazują nachalnym samcom, że nie są nimi zainteresowane. W trakcie bójki zwierzęta stają na tylnych łapach i walczą przednimi, dlatego jest to nazywane boksowaniem.
14. Zając jest roślinożercą. W lecie żywi się roślinami zielonymi, również uprawianym zbożem czy strączkami. W zimie ogryza pędy i korę z drzew liściastych.
15. Zając ma doskonały słuch i wzrok. Dzięki ustawieniu oczu, świetnie widzi wszystko, co dzieje się wokół – także za nim. Kąt jego widzenia to niemal pełne 360 stopni.

A co Wy dodalibyście jeszcze do tej listy? Znacie jeszcze jakieś ciekawostki, których tutaj nie wypisałam?

Autorzy fotografii:
skeeze, MabelAmber, ErikaWittlieb / Pixabay

Follow my blog with Bloglovin