Jak dobrze znacie te piękne gryzonie?

Bobry to bardzo wdzięczne zwierzęta, chociaż przez ich specyficzne zachowanie nie wszyscy darzą je sympatią. Mimo wszystko warto poznać je lepiej!

25 ciekawostek o bobrach

1.  Bóbr jest największym gryzoniem zamieszkującym Europę.

2. Żółty lub nawet czerwonawy kolor zębów bobra świadczy o ich dobrym zdrowiu, bo wynika z dużej ilości żelaza w szkliwie.

ciekawostki o bobrach, bobry, żeremia, jak żyją, jak budują, zęby bobrów, blog o dzikich zwierzętach, animalistka, animalistka.pl

Ciemne zęby u bobra to zdrowe zęby!

3. Nozdrza, oczy oraz uszy bobra są umiejscowione w jednej linii, dzięki czemu wystarczy nieznaczne wynurzenie nad powierzchnię wody, żeby bóbr mógł bez problemu kontrolować, co się dzieje wokół niego.

4. Te gryzonie są zwierzętami terytorialnymi. Zajęty przez rodzinę bobrów obszar jest znakowany specjalną substancją o silnym zapachu, która jest produkowana w dużym worku znajdującym się pod ogonem zwierząt obu płci.

5. W XIX wieku bóbr, ze względu na intensywne polowania, znajdował się na skraju wyginięcia. Kiedy przystąpiono do prac nad ochroną bobrów, na świecie żyło jedynie około 1200 osobników!

6. Dzięki wibrysom (włosom czuciowym) na pysku, zwierzę świetnie sobie radzi także w zanieczyszczonej, mętnej wodzie.

7. Bóbr potrafi wstrzymać oddech nawet na kwadrans, co czyni go wyśmienitym nurkiem.

8. Bóbr żyje w rodzinnych stadach, liczących do 10 osobników. Wśród nich zazwyczaj jest para dorosłych zwierząt i młode z obecnego oraz poprzednich miotów (najczęściej nie starsze niż dwuletnie).

9. Ten gryzoń jest raczej małomówny – komunikaty głosowe wydaje bardzo rzadko. Przed niebezpieczeństwem ostrzega innych członków stada poprzez głośne uderzanie ogonem o wodę.

10. Ogon bobra jest zbudowany z kręgów, zupełnie jak u innych ssaków. Jego reszta stanowi „płetwa”, pokryta w większości łuską. Taki kształt ogona znacznie ułatwia pływanie.
(zobacz również: 21 zdjęć rentgenowskich egzotycznych zwierząt). Zdjęcie dostałam od Ogrodu Zoologicznego w Oregonie.

ciekawostki o bobrach, bobry, żeremia, jak żyją, jak budują, zęby bobrów, blog o dzikich zwierzętach, animalistka, animalistka.pl

Ogon bobra składa się z kręgów, jak u innych ssaków.

11. Bobry prowadzą z reguły nocny tryb życia. W dzień najczęściej śpią, chociaż bywają aktywne rano i w ostatnich słonecznych godzinach w ciągu dnia. Zwłaszcza w lecie zdarza im się wychodzić na żer już popołudniu (ze względu na bardzo krótką noc).

12. Żyje w wodzie i przy niej, chociaż nie jest przy wyborze terytorium przesadnie wybredny. Może zamieszkiwać teren przy jeziorze, rzece i innych ciekach wodnych, rowy melioracyjne a nawet podmokły teren leśny. Ważne, żeby było mokro.

13. Wbrew powszechnej opinii bóbr chętniej kopie nory w skarpach nad wodą, niż buduje żeremia. Takie nory są zbudowane z piętrowego systemu korytarzy, dlatego skarpa musi być wysoka. Otwory nad powierzchnią wody, widoczne z brzegu, to tylko otwory wentylacyjne. Właściwe wejścia znajdują się pod wodą.

14. Dopiero w momencie, kiedy na zajętym obszarze nie ma warunków do wykopania nory, bobry budują żeremia. Materiałami budulcowymi są gałęzie, kłącza i muł.

15. Bobry budują tamy, żeby kontrolować poziom wody w miejscu, w którym żyją. Czują się bezpiecznie, kiedy wejście do nory czy żeremi znajduje się odpowiednio głęboko pod wodą. Żeby nie zostało odsłonięte przez opadający poziom wody – gryzonie przystępują do pracy nad tamą.

16. Zwierzę ścina drzewa, ponieważ ich pnie służą mu do budowy tamy. Drobniejsze, boczne gałęzie są odgryzane i zostaną użyte do naprawy lub budowy żeremi.

ciekawostki o bobrach, bobry, żeremia, jak żyją, jak budują, zęby bobrów, blog o dzikich zwierzętach, animalistka, animalistka.pl

Drzewa ścięte przez bobry – posłużą im do budowy tamy. Zdjęcie nadesłała Agata, autorka bloga Pani Miniaturowa (koniecznie polubcie fanpage jej bloga, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście!)

17. Bóbr jest roślinożercą i zjada zarówno naziemne, jak i wodne rośliny. W ciepłych miesiącach najchętniej żywi się zielonymi częściami roślin, takimi jak liście i pędy. Zimą zadowala się korzonkami, bulwami, korą i gałęziami. To wszystko magazynuje na trudne miesiące w swojej rodzinnej spiżarce. Jeśli zamieszkuje teren niedaleko siedzib ludzkich, może wybierać się na żer na pole, gdzie zjada warzywa bulwiaste czy kapustę.

18. Siekacze, których bóbr używa do żerowania i ścinania drzew, rosną przez całe jego życie i nie mają korzeni.

19. Bóbr jest monogamiczny i tworzy trwałe, wieloletnie związki z jednym partnerem. W sezonie godowym wydaje na świat miot składający się od jednego do sześciu młodych.

20. Polowania na bobra były powszechne od wieków. Zwierzę było cenne ze względu na futro, tłuste mięso oraz sam tłuszcz, który był wykorzystywany do oświetlania i ogrzewania wnętrz. Ogon mógł służyć za lampę samą w sobie i palił się bardzo długo.

21. W średniowieczu, ze względu na obecność łusek na ogonie, Kościół pozwalał na jedzenie bobrzego mięsa w dni postne, jak ryby.

ciekawostki o bobrach, bobry, żeremia, jak żyją, jak budują, zęby bobrów, blog o dzikich zwierzętach, animalistka, animalistka.pl

Futro bobra jest nieprzemakalne i doskonale izoluje od niskiej temperatury

22. Obecnie w Polsce bóbr europejski (Castor fiber) jest objęty ochroną częściową.

23. Kiedy bóbr nurkuje, zamyka nozdrza i uszy specjalnymi fałdami. Odpowiednio zbudowana, rozdwojona górna warga szczelnie zatyka pyszczek. Oczy natomiast są wyposażone w trzecią, przezroczystą powiekę, dzięki której zwierzę może widzieć pod wodą.

24. Tylne łapy bobra są wyposażone w błonę pławną między palcami.

25. Bobrze futro jest gęste i utrzymuje odpowiednią temperaturę dzięki temu, że pomiędzy włoskami zatrzymywane są pęcherzyki powietrza. Dodatkowo jest nieprzemakalne dzięki specjalnej wydzielinie z gruczołów przyodbytowych, którą gryzoń regularnie wciera w sierść na całym ciele.

A Wy znacie jakieś ciekawostki o bobrach, których tutaj nie zamieściłam? Których faktów o tych zwierzętach nie znaliście wcześniej?

Autorzy niepodpisanych wcześniej fotografii:
Klaudiusz Muchowski / Wikimedia Commons
Harald Olsen / Wikimedia Commons

Źródła:
Beavers – frequently asked questions„ (beavertrust.org), aut. Beaver Trust
How Beavers Build Their Houses„ (Journal of Mammalogy, Vol. 7, No. 1 (Feb., 1926), pp. 41-44, 1926), aut. Vernon Bailey