Rozruszajcie szare komórki!

Dzisiaj już po raz piąty obchodzimy Dzień Matematyki, a tegoroczne święto królowej nauk mam przyjemność obejmować patronatem medialnym. Z tej okazji przygotowałam dla Was specjalny, krótki quiz z pięcioma łamigłówkami. Do ich rozwiązania przyda się Wam znajomość podstawowych zagadnień właśnie matematycznych.

Zanim jednak do niego przejdziemy, pozwolę sobie na parę słów o Dniu Matematyki.

Dzień Matematyki, quiz, łamigłówki o zwierzętach, łamigłówki matematyczne, blog o dzikich zwierzętach, animalistka, animalistka.pl

Dzień Matematyki został ustanowiony w 2014 roku dzięki działaniom Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve i od tamtego czasu, co roku w dniu 12. marca obchodzimy święto królowej nauk. Cały marzec jest miesiącem matematyki, a z tej okazji szkoły mogą urozmaicać prowadzone lekcje prezentacjami, które Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve przygotowuje.

Prezentacje są przygotowywane dla uczniów w różnym wieku i z różnych typów szkół, więc nauczyciele mogą pobrać i wykorzystać na lekcjach właściwe dla przedziału wiekowego ich uczniów. W prezentacjach znajdują się zadania i zagadki matematyczne zdecydowanie ciekawsze niż te, które są w szkolnych podręcznikach.

Co roku Dzień Matematyki ma inny temat przewodni. W tym roku temat przewodni to „Matematyka Dzika” i zadania krążą wokół polskiej przyrody. Plansze z tegorocznej prezentacji są urozmaicone przygotowanymi przeze mnie ciekawostkami na temat polskich zwierząt, więc gorąco zachęcam Was do pobrania prezentacji!

Jak to zrobić? Na stronie https://www.dzienmatematyki.pl możemy swobodnie korzystać ze wszystkich dotychczas wydanych prezentacji z każdej edycji Dnia Matematyki. Znajdziecie tam link, pod którym należy założyć konto, aby uzyskać dostęp do zasobów Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve.

Z roku na rok coraz więcej szkół w Polsce obchodzi Dzień Matematyki – w ubiegłym roku było to ponad 2 000 szkół w całej Polsce! Czy uda nam się w tym roku pobić ten rekord? Dajcie znać, czy szkoła, do której chodzą Wasze dzieci, bierze udział w obchodach Dnia Matematyki! Jeśli nie, może warto szepnąć słówko o tym święcie pani od matematyki?

Koniecznie pochwalcie się, ile punktów zdobyliście przy rozwiązywaniu łamigłówek! Mam nadzieję, że nie były zbyt proste. 😉