Bierzemy na tapet jeden z symboli wiosny!

Dzisiejszy artykuł przygotowałam w formie innej niż zazwyczaj. Dajcie znać, jak Wam się to podoba – bardzo lubię takie listy i zestawienia, więc z przyjemnością tworzyłabym je częściej!

bocian biały ciekawostki informacje bociany co jedzą, migracja blog o zwierzętach, animalistka, animalistka.pl

Wszyscy potrafią rozpoznać bociana białego

Bocian biały (Ciconia ciconia) to ptak, którego zna każdy. Jego przybycie do Polski zwiastuje wiosnę, zajęcie gniazda na dachu domu ma zwiastować szczęście dla domowników, a sam bocian, zgodnie z ludowymi wierzeniami, przynosi dzieci. To wiemy wszyscy. Ale jest jeszcze mnóstwo innych, fascynujących informacji o tych ptakach, które nie są znane każdemu. Ale Wy, po lekturze tego artykułu, będziecie doskonale obeznani w bocianich zwyczajach!

15 ciekawostek o bocianach

bocian biały ciekawostki informacje bociany co jedzą, migracja blog o zwierzętach, animalistka, animalistka.pl

Bocian biały osiąga nawet 120 centymetrów wzrostu

1. Bocian z powodzeniem mógłby być symbolem naszego kraju – co czwarty bocian świata gniazduje w Polsce.

2. Według danych z 1994/95 roku populację bocianów na terenie kraju szacowano się na około 41 000 par. Natomiast w latach 2004/05 doliczono się już ponad 52 000 par. To oznacza, że pojedynczych osobników było grubo ponad 100 000,

3. Bocian może mieć do około 120 centymetrów wzrostu, a rozpiętość jego skrzydeł nierzadko przekracza dwa metry.

4. Czasem można zauważyć, że charakterystyczne, czerwone nogi bocianów są pokryte białym, grudkowatym nalotem. Chociaż nie wygląda to najpiękniej, nie jest to żadna choroba czy grzybica – to po prostu… kupa. Bociany celowo wypróżniają się na własne nogi. Prawdopodobnie jest to bociani sposób na termoregulację – wilgotne, przyklejone do nóg odchody parują i tym samym ochładzają organizm.

5. Na Podlasiu mieści się Dwór Pentowo, który wraz z przyległym miasteczkiem Tykocin zyskał miano Europejskiej Wsi Bocianiej. Na tym stosunkowo niewielkim terenie znajduje się obecnie blisko czterdzieści gniazd regularnie zajmowanych przez bociany i ta liczba regularnie rośnie. To największe skupisko bocianów w Polsce.

bocian biały ciekawostki informacje bociany co jedzą, migracja blog o zwierzętach, animalistka, animalistka.pl

Co czwarty bocian na świecie gniazduje w Polsce

6. Bocianie gniazda są ogromne i bardzo ciężkie – z roku na rok rozbudowywane przez ptaki mogą osiągnąć wagę nawet dwóch ton i szerokość dwóch metrów.

7. Z tego powodu „dzikie” gniazda są bardzo kłopotliwe. Ptaki budują swoje gniazda na dachach domów czy stodół, nierzadko też na słupach linii energetycznych, które mogą zostać uszkodzone przez tak ciężkie konstrukcje. Żeby gniazdo nie stanowiło zagrożenia, w okresie zimowym podnosi się je i mocuje pod nim specjalny podest, który stabilizuje całość i odpowiednio rozkłada ciężar gniazda.

8. Co roku montuje się również zupełnie nowe podesty, żeby zachęcić ptaki do zakładania gniazd w bezpiecznych zarówno dla nich samych, jak i ludzi miejscach.

9. Bocian jest ptakiem dość „małomównym”. Najbardziej znanym odgłosem, jaki wydaje, jest klekot, który powstaje przez kłapanie dziobem. Poza tym dorosłym ptakom zdarza się syczeć, ale jest to cichy, słabo słyszalny dla człowieka dźwięk.

10. Pisklęta mają znacznie bogatszy repertuar do komunikacji z rodzicami: od syczenia, przez pisk aż do przypominającego kocie miauczenia. Nie porozumiewają się klekotem, ponieważ mają miękkie dzioby, które twardnieją dopiero, kiedy młode trochę podrosną.

bocian biały ciekawostki informacje bociany co jedzą, migracja blog o zwierzętach, animalistka, animalistka.pl

Bocianie gniazdo może ważyć 2 tony

11. Mimo że bociany-rekordziści dożywają ponad dwudziestu lat (a odnotowano nawet osobniki, które przekroczyły trzydziestkę), to za średnią długość życia bociana przyjmuje się 8-9 lat. Tę średnią liczy się wśród ptaków, które przeżyły pierwszy rok życia. Wśród młodych bocianów, nawet takich, które ukończyły rok, śmiertelność jest dość wysoka, stąd średnia jest stosunkowo niska.

12. Bociany są mięsożerne. Żywią się praktycznie wszystkimi niewielkimi zwierzętami: od owadów (chrząszcze czy koniki polne), przez dżdżownice i pijawki, aż po kręgowce. Zjadają płazy, ryby, gady, gryzonie, a nawet małe ptaki czy zające. Ich preferencje żywieniowe są zależne od zasobów naturalnych w miejscu występowania danej populacji.

13. Chociaż nie wyglądają na prawdziwie drapieżne ptaki, zdarza im się upolować większe zwierzęta, jak łasice czy zające.

14. Te ptaki spędzają w Afryce raptem jakieś dwa miesiące. Mimo wszystko migracja jest dla nich opłacalna, ponieważ w okresie zimowym w naszym klimacie nie znalazłyby wystarczającej ilości pożywienia – większość zwierząt, które wchodzą w skład ich menu w zimie hibernuje.

15. Mimo powszechnego przekonania, że bociany łączą się w pary na lata, są monogamiczne tylko w czasie jednego sezonu lęgowego. Po usamodzielnieniu się piskląt rodzice się rozdzielają i następnego roku tworzą pary z innymi partnerami.

bocian biały ciekawostki informacje bociany co jedzą, migracja blog o zwierzętach, animalistka, animalistka.pl

Bociany to mięsożercy

Uff, myślę, że tyle wystarczy jak na jeden artykuł, jak uważacie? Wiedzieliście wszystko, czy któryś z faktów był dla Was nowością?

Widzieliście już bociany w tym roku? Ja tak! Chwaliłam się Wam tym już na moim fanpage’u! Udało mi się sfilmować dwanaście bocianów na polu. Dotychczas jeszcze nie miałam szczęścia widzieć ich tylu naraz!