To zwierzę istnieje naprawdę!

W dodatku nie jest to żaden dziwny wybryk natury. To po prostu największy gatunek wydry na świecie.

Amazonia to kraina, w której spotkamy mnóstwo wielkich w swojej kategorii zwierząt: od owadów, przez gady, po ssaki. Jedną z najbardziej zaskakujących przedstawicielek tej ostatniej gromady jest arirania amazońska (Pteronura brasiliensis), kiedyś znana jako wydra olbrzymia, a w niektórych rejonach swojego występowania nazywana jest przez miejscowych wilkiem rzecznym.

Tę wielką wydrę możemy spotkać w Ameryce Południowej, nad, jak jej nazwa wskazuje, Amazonką. Ale występuje również nad Orinoko i La Plata, zasiedlając w zasadzie większość środkowej i północnej części kontynentu.

arirania amazońska, wydra olbrzymia, wilk rzeczny, blog o zwierzętach, animalistka, animalistka.pl

Zwróćcie uwagę, jaką arirania ma rozrośniętą błonę pławną między palcami!

W rodzinie siła

Jeśli kiedyś będziecie mieli okazję być w tamtych rejonach, raczej nie przeoczycie ariranii – nie dość, że żyje w rodzinnych stadach, które mogą liczyć nawet dwadzieścia osobników (chociaż częściej jest ich 5-8), to jeszcze jest najbardziej gadatliwą i hałaśliwą spośród wydr, donośnie komunikując każde alarmujące zdarzenie. Jednak będziecie prawdziwymi szczęściarzami, jeśli uda Wam się trafić na stado wydr olbrzymich. Ze względu na cenne, aksamitne futro, przez wiele lat były ofiarami intensywnego kłusownictwa. Aktualnie ich populacja liczy mniej niż 5000 osobników (nie ma żadnych zbyt dokładnych szacunków) i są jednymi z najbardziej zagrożonych wyginięciem ssakami występującymi w lasach tropikalnych.

arirania amazońska, wydra olbrzymia, wilk rzeczny, blog o zwierzętach, animalistka, animalistka.pl

Arirania żyje w stadach liczących 5-20 osobników

Arirania amazońska to drapieżnik, który znajduje się na szczycie łańcucha pokarmowego w swoim rejonie. Dorosłym osobnikom, zwłaszcza przebywającym w stadzie, zagrażają w zasadzie tylko ukryte w wodzie kajmany. Młode lub samotne wydry mogą paść jeszcze ofiarą jaguara, pumy czy anakondy. I na tym w zasadzie kończą się naturalni wrogowie ariranii (nie liczę, rzecz jasna, człowieka).

Kiedy nie ma w pobliżu kajmanów, arirania poluje najchętniej w wodzie, na ryby. Gustuje w pielęgnicach, sumach, sprawnie łapie nawet piranie. Poza tym, tak jak kajmanom czy anakondom zdarza się polować na ariranię, tak ariranii zdarza się polować na kajmany i anakondy – zwłaszcza na młode osobniki. Ptaki, ich jaja, kraby i inne gady również wchodzą w skład jej menu, ale wybiera je tylko, kiedy nie ma nic lepszego pod ręką łapą.

arirania amazońska, wydra olbrzymia, wilk rzeczny, blog o zwierzętach, animalistka, animalistka.pl

Te wydry znajdują się na szczycie łańcucha pokarmowego

Duża jak człowiek

A z tym, że arirania amazońska jest wielkości człowieka, to ja wcale nie przesadzam! Celowo zostawiłam informację o jej rozmiarach na koniec, ale nie dlatego, że tytuł był jakąś clickbaitową ściemą, tylko po prostu – najlepsze zawsze się na koniec zostawia, prawda?

Znacznie lepiej nam znana jej europejska kuzynka, czyli po prostu wydra europejska, osiąga do 90 centymetrów długości i waży do 10 kilogramów. Wyobraźcie sobie, że arirania amazońska może być od niej dwukrotnie dłuższa! Standardowo podaje się, że ma od 135 do 170 centymetrów długości, chociaż zdarzały się osobniki, które osiągały nawet 180 centymetrów długości! Ja mam tyle wzrostu, jeśli założę szpilki!

Człowiek zazwyczaj za normalne przyjmuje to, co zna: nasza swojska wydra ze swoimi 10 kilogramami nie robi na nas wrażenia. Zwłaszcza jeśli napatrzyliśmy się na nią w naturze czy w ZOO. Ot, takie urocze, rozrywkowe i dość niewielkie stworzonko – tak większości z nas kojarzy się wydra. Ale kiedy to urocze stworzonko okazuje się być 40-kilogramowym klocem polującym na krwiożercze piranie – to już budzi respekt, prawda?

Autorzy zdjęć:
Steve Wilson / Wikimedia Commons
Bernard DUPONT / Wikimedia Commons