“Wiluś E. Kojot i Struś Pędziwiatr” to jedna z popularnych kreskówek serii “Zwariowane Melodie”, które w latach 90-tych mogliśmy oglądać w angielskiej wersji językowej na Cartoon Network. Dopiero później pojawiła się z polskim tłumaczeniem na Canal +. Kiedy byliśmy dziećmi, nikt sobie raczej nie zawracał głowy tym, co za ptak występuje w tej bajce. Struś, to struś – skoro taka nazwa była w tytule, to uznawaliśmy, że tak właśnie jest.

animalistka.pl, blog o zwierzętach, struś pędziwiatr

Struś Pędziwiatr to znana postać z dawnych kreskówek

Ale tak, jak pierwowzorem Wilusia, wygłodniałego kojota, który w każdym odcinku próbował upolować Pędziwiatra, faktycznie może być prawdziwy kojot, tak Struś Pędziwiatr ma ze strusiowatymi niewiele wspólnego. Mimo, że z wyglądu jakoś tam go trochę przypomina.

Jednak nam nie o sam ogólny wygląd chodzi. Żeby wykluczyć, że Pędziwiatr jest strusiem, musimy przeanalizować też inne kryteria.

animalistka.pl, blog o zwierzętach, struś pędziwiatr

Kojot Wiluś w każdym odcinku próbował złapać Pędziwiatra

Skąd wiadomo, że Struś Pędziwiatr nie jest strusiem?

Po pierwsze: występowanie. Przygody Wilusia i Pędziwiatra mają miejsce w pustynnych, południowych rejonach Stanów Zjednoczonych. A w Ameryce Północnej nie występuje żaden gatunek strusi. Wszystkie współcześnie żyjące strusiowate, jeżeli trzymamy się głównej klasyfikacji, zajmują półpustynne rejony Afryki oraz jej sawanny i dzielą się na dwa gatunki: struś czerwonoskóry i szaroskóry.

animalistka.pl, blog o zwierzętach, struś pędziwiatr

Struś czerwonoskóry (Struthio camelus) ma wyraźnie czerwoną szyję i nogi

animalistka.pl, blog o zwierzętach, struś pędziwiatr

Struś szaroskóry (Struthio molybdophanes) ma skórę koloru szarego

Nawet, jeśli przyjęlibyśmy, jak ma to miejsce w niektórych klasyfikacjach, że do strusi należą także kazuarowate i nandu, to wciąż jest mała szansa na spotkanie któregoś z nich w USA. Gatunki występujące najbliżej to nandu szare i plamiste, które zamieszkują środkową i południową część Ameryki Południowej. A kazuary z kolei to już w ogóle odpadają – one rezydują w Australii i na sąsiadujących z nią wyspach. Trochę stamtąd daleko do Stanów Zjednoczonych.

kazuar hełmiasty, animalistka.pl, blog o zwierzętach, struś pędziwiatr

Kazuar hełmiasty (Casuarius casuarius) nazwę zawdzięcza charakterystycznemu grzebieniowi

animalistka.pl, blog o zwierzętach, struś pędziwiatr

Nandu szare (Rhea americana) wygląda trochę jak bury struś

Po drugie: wielkość. W omawianej kreskówce wyraźnie widać, że kojot jest nieco większy od Pędziwiatra. Nawet, jeśli ich rozmiary byłyby trochę przesadzone (jak ma to miejsce chociażby w “Tomie i Jerrym”, gdzie mysz jest naprawdę ogromna w stosunku do kota, a kot w stosunku do człowieka), to wciąż – Pędziwiatr jest bardzo małym ptakiem. Kojoty raczej nie przekraczają 50 centymetrów wysokości w kłębie, więc można uznać, że Pędziwiatr nie będzie większy od niego.

animalistka.pl, blog o zwierzętach, struś pędziwiatr

Wiluś i Pędziwiatr – wyraźnie widać proporcje obu bohaterów

To już zdecydowanie dyskwalifikuje strusie, które osiągają nawet 275 centymetrów długości. Kazuary i nandu są zdecydowanie mniejsze, ale każdy z ich gatunków przekracza 100 centymetrów długości, więc wciąż jest znacznie większy niż standardowy kojot.

Ale jeżeli już uznajemy, że strusie, nandu i kazuary należą do tego samego rzędu – Struthioniformes – to powinniśmy uwzględnić tutaj jeszcze jednego ptaka: kiwi. On jeden pasowałby wielkością do Strusia Pędziwiatra, ponieważ osiąga maksymalnie 65 centymetrów długości. Niestety dyskwalifikuje go występowanie (Nowa Zelandia) i budowa ciała. Kiwi to okrąglutkie ptaki na dość krótkich nóżkach i z długim dziobem. Do tego mają bardzo słaby wzrok i prowadzą nocny tryb życia. Te wszystkie cechy sprawiają, że raczej nie zdołałyby uciec na otwartej przestrzeni przed kojotem. W dodatku w dzień.

kazuar hełmiasty, animalistka.pl, blog o zwierzętach, struś pędziwiatr

Kiwi brunatny (Apteryx australis) ma bardzo słaby wzrok

Jakim ptakiem jest Struś Pędziwiatr?

Do jakiego gatunku zatem należy Struś Pędziwiatr? Odpowiedź może być tylko jedna: to kukawka kalifornijska. „Kukawka” – rozkoszna nazwa, prawda? 

kazuar hełmiasty, animalistka.pl, blog o zwierzętach, struś pędziwiatr

Kukawka kalifornijska (Geococcyx californianus) ma charakterystyczną, błękitno-pomarańczową plamkę za okiem

Ten niewielki, nakrapiany ptak o długości do 60 centymetrów, z uroczym pierzastym czubkiem na głowie występuje w Meksyku oraz południowo-zachodnich rejonach Stanów Zjednoczonych, w których zamieszkuje tereny pustynne i półpustynne.

kazuar hełmiasty, animalistka.pl, blog o zwierzętach, struś pędziwiatr

Kukawka potrafi biec z prędkością 30 kilometrów na godzinę

Należy do rodziny kukułkowatych, co znaczy, że jest kuzynką naszej rodzimej kukułki zwyczajnej – tej samej, która wciska swoje jaja innym ptakom. I jest ptakiem drapieżnym: biegając po spieczonej słońcem ziemi, poluje na skorpiony, małe gady, owady czy nawet inne ptaki.

A kukawka ze strusiami jedyne, co ma wspólnego, to prędkość, jaką może osiągnąć w biegu. Potrafi się rozpędzić do 20-30 km/h, chociaż niepotwierdzone źródła podają nawet 42 km/h! Owszem, to mniej, niż osiąga struś (nawet 70 km/h, chociaż mówi się też o znacznie większych prędkościach), ale jak na ptaka prawie nielatającego to imponujący wynik. Bo kukawka kalifornijska lata niechętnie. Najczęściej porusza się na silnych nogach, a skrzydeł używa raczej okazjonalnie. 

To co, czyje dzieciństwo legło właśnie w gruzach?

kazuar hełmiasty, animalistka.pl, blog o zwierzętach, struś pędziwiatr

Kukawka kalifornijska ma bardzo długi ogon i charakterystycznego irokeza z piór


Źródła fotografii: 1, 2, 3, 8 – materiały prasowe, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 12 – Pixabay, 9 – Smithsonian’s National Zoo